V rámci našeho seznamu, který obsahuje 28 ukázek toho, jak může vypadat povinná zpracovaná četba k maturitě, představujeme další dílko: Rozmarné léto Vladislava Vančury. Na konci článku najdeš odkazy i na další díla z naší literární série, která splňuje veškeré požadavky na literaturu k maturitě.
Rozmarné léto
Autor: Vladislav Vančura
Literární druh: Epika
Literární žánr: Novela
Děj díla Rozmarné léto Vladislava Vančury
Děj se odehrává v Karlových Varech. Je chladné léto, a tak do Důrovy plovárny mnoho lidí nechodí. Kanovník Roch je pohoršen proto, že si Antonín Důra sundal kalhoty, když lezl z vody. Manželé Důrovi se vzájemně pomlouvají.
Do města přijíždí potulný kouzelník Arnoštek a jeho pomocnice Anna. Uspořádají několik představení pro lidi. Antonín Důra, kanovník Roch i major Hugo jsou okouzleni krásou Anny. Kateřině Důrové se zase líbí Arnoštek a nosí mu jídlo.
Antonín Důra podvede svoji ženu s Annou, ale když vchází Anna do domu, poleje ji i sebe vodou a zalže manželce, že Annu zachraňoval. Kateřina mu nevěří, ale přesto se o Annu stará. Potom od něj odejde za Arnoštkem. Kateřina pobývá tedy společně s Arnoštkem a Annou. Kanovník Roch jde v noci k maringotce a Anna ho pozve dovnitř, právě vaří ryby.
Opilí výtržníci se právě vrací z hospody a vtrhnou do maringotky. Zraní kanovníka Rocha – natrhnou mu ucho. Antonín mu ho potom sešije. Major Hugo se také snaží o Annu, chce, aby s ním zůstala, ale Arnoštek ho zbije.
Při posledním představení Arnoštek spadne z lana, které chce přejít. Tuto nehodu zavinil jeden opilý divák. Kateřina se pohádá s Arnoštkem a odchází zpět k Antonínovi. Rozhodla se, že mu odpustí. Avšak Antonín jí neodpustí a není rád, že se k němu vrátila.
- Časoprostor: lázeňské město, během 3 červnových dnů
- Kompozice: chronologický děj, spousta malých kapitol s ironickými názvy, bez uvozovek ale poznáme, že se o ní jedná
- Vypravěč: Er-forma (není součást děje), vypravěč vyjadřuje názor k ději a přerušuje vyprávění, dílo žádá po čtenáři vnímavost
- Typy promluv: dialogy
- Jazykové prostředky: Archaismy, přirovnání, stylizovaná řeč, spisovná čeština, složitá souvětí, metafora, charakteristika postav z děje
- Téma: snaha pobavit čtenáře je ovšem prostředkovaná pomocí velkého umění vyprávět s velkou hrou. Radost z vyprávění je důležitější než zápletka a psychologie postav
Vladislav Vančura
- Členem Devětsilu
- Zastánce poetismu
- Byl členem KSČ ale jeho díla nebyla komunisticky zaměřena
Devětsil (1920–1921)
- Vznikají nová sdružení ovlivňující literaturu, obě skupiny byly levicově orientované a hlásily se k „přestavbě“ společnosti.
- Literární skupina (chtěla působit na mravy člověka)
- Devětsil (avantgardní umělecký svaz, kladl důraz na spol. revolučnost)
Devětsil – zpočátku sdružoval autory proletářské poezie, později poetisty
1920 – programové prohlášení
1922 – programový revoluční sborník Devětsil
1924 – časopis pásmo (Brno, do roku 1926)
1927 – měsíčník ReD (Revue Devětsil do roku 1931)
Členové: K. Teige, J. Seifert, V. Vančura, V. Nezval, K. Biebl, J. Wolker – dočasně
Významná byla účast výtvarníků, malířů, architektů a divadelníků (J. Honzl, J. Frejka, V+W, E. F. Burian, J. Ježek)
Seznam povinné vypracované četby
- Romeo a Julie
- Lakomec
- Máj
- Povídky malostranské
- Noc na Karlštejně
- Pygmalion
- Krysař
- Petr a Lucie
- R.U.R.
- Rozmarné léto (tady seš)
- Malý princ
- Další postupně doplníme
Klikni pod článkem na ikonku tiskárny a rovnou si to vytiskni. Nebo sdílej i dalším, určitě budou rádi 😉
Nejnovější komentáře