A je tu další ukázka toho, jak vypadá zpracovaná maturitní povinná četba, tentokrát jsme se zaměřili na dílo R.U.R. od Karla Čapka. Na konci článku je pak seznam 28 vypracovaných kousků, které by se ti mohly k maturitě hodit.

R.U.R

Autor: Karel Čapek

Literární druh: Drama

Literární žánr: Tragédie

Děj díla R.U.R od Karla Čapka

Příběh je rozdělen na předehru a 3 dějství. V předehře přichází Helena Gloryová do továrny R.U.R (Rossomovi univerzální roboti) a tam se seznámí s Harrym., pracovníky továrny a s doktorem Gallem. Všichni se do Heleny zamilují, ale o ruku ji požádá pouze Harry a ona jeho žádost příjme.

V prvním dějství se děj odehrává u Heleny doma, kde mluví se svou chůvou o robotech. Následně za ní přicházejí inženýři z továrny a dávají ji dary k 10. výročí od jejího připlutí do továrny. Od Harryho dostává loď, a to kvůli revoltě robotů, o které ale Helena neví. Poté přichází Alquist a Gall, kteří jí vysvětlí, že už se nerodí děti. Helena má těch robotů dost, a tak spálí všechny spisy starého Rossuma. Ale místo lidí začínají vystupovat roboti.

Druhé dějství začíná tím, že všichni se snaží ubránit robotům, a tak se zabarikádují v domě a obeženou ho elektrickým proudem. Pak je napadne s roboty vyjednávat a chtějí jim nabídnout spisy Rossuma, na kterých je popsána výroba robotů, ale Helena se přiznává, že všechny spálila.

Pod vlivem alkoholu Busmana napadá dát robotům veškeré své peníze, a tak i s penězi vychází před dům, ale Fabrymu se nepodaří včas vypnout elektrický proud a Busman umírá. Následně roboti vniknou do domu a továrny a všechny zabijí. Kromě Alquista, po kterém roboti chtějí nové roboty.

Ve třetím dějství Alquist přemýšlí, jak znovu stvořit nové roboty. Roboti ho přimějí, aby jednoho z nich pitval a zkoumal. Pak usíná a probudí ho smích Heleny a Primuse. Myslí si, že se vrátili lidé, ale pozná, že i roboti mají city a že život na zemi není ztracený.

  • Časoprostor: budoucnost
  • Kompozice: Chronologická (děj se posouvá díky dialogům), 3 dějství
  • Vypravěč: pomocí dialogů mezi postavami, děj se posouvá
  • Vyprávěcí způsob: formou dialogů
  • Typy promluv: dialogy a monology
  • Jazykové prostředky: spisovný jazyk, snadno srozumitelný, krátké věty, rychlé dialogy dostávají děj dopředu, jednoduchý jazyk, odborné pojmy „robot“
  • Téma: Autor kritizuje přeceňování techniky. Daleko důležitějšími jsou pro něj vzájemná láska a lidskost. Naproti nim stojí přehnaná touha zbohatnout a zpohodlnět. Autor se domnívá, že právě k tomu směřuje lidstvo a vyjadřuje hrou svou obavu o jeho osud.
  • Motivy: převratné vynálezy, ohrožení lidstva, naděje, láska, pokrok lidstva

Postavy díla R.U.R.

Harry Domin – ředitel Rossumových podniků (továrny), zastánce myšlenky osvobodit člověka od dřiny tím, že vytvoří roboty, a to vše chce provést i za cenu velkých obětí.

Přečti si také:   Organizace maturáku: Co je potřeba zařídit?

Helena Gloryová – krásná, všemi milovaná dcera prezidenta. Bojuje za práva robotů, přemlouvá výrobce robotů, aby je polidštil (aby měly city a zacházelo se s nimi stejně jako s lidmi). Manželka Domina, ztělesnění ženského, citového, laskavého přístupu k robotům i lidem, touha po návratu k přirozenému způsobu života.

Karel Čapek

  • 1890-1938
  • Tvořil takzvaného Sloupku
  • Narodil se v Malých Svaťonovicích
  • Dětství prožil v Úpici
  • Kvůli své nemoci nebyl odveden do armády a nemusel bojovat v 1. světové válce (ale byl ovlivněn i tak válkou)
  • Zemřel několik měsíců před plánovaným zatčení gestapem
  • Zájem o filozofický pragmatismus (měřítko pravdy je v užitečnosti hodnotného díla, konaného s dobrým úmyslem)
  • Působil v Národních listech a Lidových novinách
  • Věnoval se překladům

Díla Karla Čapka

Záliba v cestování, práce na zahradě (pro zahrádkáře) – kniha Zahradníkův rok.

Svůj vztah ke zvířatům popsal v knize Měl jsem psa a kočku.

Do roku 1921 napsal povídky Boží muka, Trapné povídky, divadelní hru Loupežník (zabývá se společností).

Do poloviny 20. let – psal dramatické a románové utopie, převratné vynálezy ohrožující člověka (R.U.R., Ze života hmyzu, Továrna na absolutno, Krakatit, Věc Makrupolos).

Přelom 20 a 30. let – drobné prózy (fejetony, sloupky), Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy – detektivní zápletka.

Cestopisné fejetony (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španělska, Obrázky Holandska, Cesta na sever).

Seznam povinné vypracované četby

  1. Romeo a Julie
  2. Lakomec
  3. Máj
  4. Povídky malostranské
  5. Noc na Karlštejně
  6. Pygmalion
  7. Krysař
  8. Petr a Lucie
  9. R.U.R. (tady seš)
  10. Rozmarné léto
  11. Malý princ
  12. Další postupně doplníme

Klikni pod článkem na ikonku tiskárny a rovnou si to vytiskni. Nebo sdílej i dalším, určitě budou rádi 😉