Každý knihomol jistě potvrdí, že právě zakoupená a voňavá kniha nám zaručeně zvedne náladu. Ale co takhle vlastnoručně napsaná kniha! Pokud máš podobné touhy, přečti si několik rad, které ti mohou pomoci. 

Napsat a vydat vlastní knihu? Není to úplně procházka růžovou zahradou. Jestli v hlavě už nějakou dobu nosíš podobný nápad, určitě váháš, zda na to máš. Pokud se budeš držet několika zásad, nemusí to být až takové sci-fi.  

Od nápadu k prvním písmenkům

Na počátku je dobré si představit, jak by měla kniha vypadat. Pokud se chystáš psát literaturu faktu, je to o dost jednodušší, máš se čeho chytit. Jestli nosíš v hlavě příběh, rozepiš si hlavní a vedlejší dějové linky, jaké by měly být postavy a vůbec o čem chceš psát. Připrav se na to, že ti budou v hlavě vířit zápletky děje, všude, kudy budeš chodit. 

Napiš si osnovu 

Vždy je lepší napsat si alespoň zhruba osnovu. Není to samozřejmě referát a bude se v průběhu psaní měnit, ale má sloužit jako opěrný bod. Jsou autoři, kteří píší chronologicky a jiní zase po kapitolách, tam, kde je zrovna napadla myšlenka. 

Je dobré napsat si i podkapitoly, jako dílčí cíle, po kouskách se ti to bude lépe psát. Pokud si ukousneš moc velké sousto, pravděpodobně tě to odradí. 

Fáze psaní

Osnova je napsána, v hlavě se ti usadila představa děje a jaké budou hlavní postavy. Sedni si a piš, buď chronologicky nebo jednotlivé kapitoly, které pro tebe budou v danou chvíli jednodušší, nakonec je poskládáš dohromady. Jen málokdo umí psát hned načisto. Přenes na papír tok myšlenek, chyby neřeš, na opravu budeš mít času dost. Hlavně buď originální a nekopíruj.

Přečti si také:   Vypracovaná povinná četba 5: Noc na Karlštejně

Prázdno v hlavě a prokrastinace

I takové momenty pravděpodobně přijdou. Zíráš na prázdnou stránku a nápad nikde. Raději přerovnáváš věci nebo dokonce uklízíš? Hned s tím skoncuj a pusť se do psaní. I kdyby to měl být jen kousek textu a pár myšlenek. Všechno se počítá. 

Nos u sebe zápisník a všechny nápady, které tě osvítí, si ihned zapisuj. Na druhou stranu netlač na pilu, knihu nelze napsat za několik večerů, chce svůj čas. Každý autor má vlastní systém, nicméně je dobré každý den napsat alespoň něco, i kdyby to znamenalo, že toho potom půlku škrtneš. 

psani-knihy

Nech to uležet

Chyby v textu uvidíš nejspíš až za několik dnů či týdnů. Pravděpodobně budeš hodně škrtat, měnit, rozšiřovat. Je to normální, buď v klidu. Je dobré využít služeb korektora, který text vyladí. Následně si vyber kamaráda, kterému necháš dílo přečíst, musí to být někdo, kdo ti nebude pochlebovat nebo naopak schválně kritizovat. Zkrátka, komu věříš. 

A kdo knihu vydá? Zkus obeslat nakladatelství, třeba budeš mít štěstí. 

Užiteční pomocníci

Pokud si úplně nevěříš, můžeš absolvovat kurz psaní knihy. Stačí si zadat do vyhledávače „kurz tvůrčího psaní“. Dokonce existují i užitečné aplikace, jako například Mindly, Novelist nebo i česky dostupná platforma WattPad