Připravuješ se k maturitě a sháníš povinnou vypracovanou četbu? Pak už nemusíš hledat dál. V rámci našeho seznamu, který obsahuje 28 ukázek vypracovaných děl se právě koukáš na 11, která zpracovává knihu Malý princ od Antoine De Saint Exupéryho. Na konci článku pak najdeš odkazy na ostatní díla.  

Malý princ

Autor: Antoine De Saint Exupéry

Literární druh: epika

Literární žánr: pohádka

Děj díla Malý princ

Příběh začíná ve chvíli, kdy pilot ztroskotá se svým letadlem uprostřed Sahary. Najednou se u něho objeví malý chlapec (malý princ). Jejich rozhovor začne tím, že malý princ chce po pilotovi, aby mu nakreslil beránka. Pilot beránka nakreslí několikrát znovu, protože malému princi se pořád nelíbí. Dokonce se rozčílí, když malý princ není stále spokojen, nakreslí jen bedýnku a řekne. „To je bedýnka. Beránek, kterého chceš, je uvnitř!“. Načež malý princ je konečně spokojen. Tím začne jejich přátelství.

Poté malý princ začne pilotovi vyprávět, odkud přišel (o své malé planetce B612.) Ve vyprávění můžeme nepřímo nalézt různá poučení. Malý princ musí na planetě pravidelně plít semena baobabů. Kdyby jeden den vynechal, baobaby by se rozrostly a poté by mohly roztrhat celou planetku. Je důležitá pravidelnost a pečlivost.

Příběh dále pokračuje vyprávěním o květině malého prince. Na jeho planetku přiletělo neznámé semeno a vyklíčila z něj krásná rostlina. Květina se pořád pyšnila svojí krásou a malému princi poroučela, jak se o ni má starat. I když mu celou dobu poroučela, ve skutečnosti jen skrývala svoji něžnost a lásku k malému princi. On to však tehdy nechápal. Až když malý princ odjížděl, květina mu řekla, že ho má celou dobu ráda.

Na své planetce měl 3 sopky z nichž 1 byla vyhaslá.  Pro jistotu ale všechny 3 vymetal, aby se něco nestalo. Důležitá byla pravidelnost a zodpovědnost. Poté co malý princ opustil svoji planetku, vydal se na cestu po ostatních planetách.

Potkal zde mnoho různých lidí. Na 1 planetce poznal krále, který chtěl pořád někomu rozkazovat. Na celé planetce byl však sám. Z malého prince chtěl udělat svého poddaného. Král si myslel, že všechno patří jen jemu a že ho všichni poslouchají. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak. Na 2 planetce bydlel domýšlivec. Chtěl, aby ho malý princ obdivoval.

Na 3 planetce bydlel pijan. Když se ho malý princ zeptal, proč pije, odpověděl: „Abych zapomněl, že se stydím. – Stydím se, že piji…“ Na 4 planetce bydlel byznysmen. Nedělal nic jiného, než že počítal, kolik má hvězd. Myslel si, že všechno je jen jeho majetek. Nezajímalo ho nic jiného, než kolik má hvězd a co s nimi poté může udělat.

TIP: Přečti si i rozbor a vysvětlení Malého prince.

Na 5 planetce žil lampář se svítilnou. Pořád dokola jen rozsvěcoval a zhasínal svítilnu. Pořád dokola. Když se ho malý princ zeptal, proč si neodpočine, lampář mu odpoví, že musí vždy ráno a večer zhasínat a rozsvěcet. Je to příkaz. Jenže planeta se točí čím dál rychleji, a proto nemá čas na odpočinek. 6 planetka byla obrovská. Bydlel na ní starý pán – zeměpisec. Nikdy ale nikam nejel. Malému princi řekl, že by měl jet prozkoumat Zemi. A jeho 7 planetka byla Země. Na poušti potkal hada. Ten mu řekl, že když někoho uštkne, může ho vrátit zpátky na zem, za které přišel. Poté potká květinu. Ta mu řekne, kde jsou nějací lidé, malý princ se vydá tím směrem.

Šel pořád dál, až došel do zahrady plné růží. Zde byly všechny květiny jako ta, kterou měl na své planetce. Ta mu přitom tvrdila, že je jediná na světe. Byl smutný z toho, že si myslel, že má doma unikát, a přitom má květinu stejnou jako všechny ostatní.

Najednou se kus od někoho objevila liška. Ale nepřibližovala se k němu. Vysvětila mu, že se k němu nemůže přiblížit, protože není ochočená. Nejdříve si musí vytvořit pouta, aby mu dovolila se k ní přiblížit. Teď pro sebe nejsou ničím důležitým. Jsou jen jedni z mnoha. Ale poté, co si vytvoří pouta, budou jen oni dva.

Přečti si také:   Jak napsat odvolání na vysokou školu

Postupně se malý princ s liškou spřátelil. Každý den mu dovolila o trochu víc se přiblížit. Když nastal čas jeho odchodu, brečela. Ale obilí ji připomínalo malého prince, protože mělo stejnou barvu jako jeho zlaté vlasy. Při rozloučení mu řekla liška moudro: „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal“.

INFO:  Kniha Malý princ se zařadila i mezi nejlepší knihy k maturitě.  

Malý princ všechny zážitky vyprávěl pilotovi. Na poušti byli již osmý den. Došla jim skoro voda. Vydali se na cestu ke studni. Cestou si povídají. Malý princ bude mít výročí jeho příletu na Zem. Malý princ připravuje něco, o čem pilot neví. Princ byl smutný. Poté se malý princ nechal uštknout hadem a vrátil se zpátky domů.

Příběh končí po 6 letech po této události. Pilot říká, že pokaždé, když se podívá na hvězdy, vzpomene si na malého prince.

 • Časoprostor: Sahara, planety, princova planeta B612, doba není přesně daná
 • Kompozice: kapitoly, chronologický děj s retrospektivními prvky
 • Vypravěč: na začátku v ich-formě poté er-forma
 • Vyprávěcí způsoby: ich-forma, er-forma, vyprávění, úvahy
 • Typy promluv: vyprávění, monology a přímá řeč
 • Jazykové prostředky: spisovný jazyk, personifikace, metafory, přirovnání, hyperbola, epiteton, přímá řeč, symboly (láska-chytrost, růže-pýcha)
 • Téma: Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených světů, aby se kdesi v africké poušti setkal s autorem tohoto příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu mnohem více: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Poznání a objevování nových věcí a lidí, sbírání nových zkušeností. Přátelství, láska k blízkým osobám, nutnost vytvářet dlouhodobé vztahy. Vytváření citových pout (přátelství a s tím spjaté brát na ně ohledy, odpovědnost). Konfrontace dnešního světa (snaha o ovládání přírody, materialismus, egocentrismus, závod s časem) s pohledem pohádkového dětského hrdiny, který nachází smysl v úplně jiných věcech – v přátelství a lásce.
 • Motivy: dětství, přátelství, péče, lidská hloupost, chamtivost

Postavy v Malém princovi

Malý princ – Velmi citlivý, vnímavý, hodný, bezelstný, nezkažený, mladý, nevinný, křehký. Má rád západy slunce, zpočátku pochybuje o ryzosti lásky jeho květiny. Je zklamaný lidskými charaktery, později nachází skutečný smysl života (láska, přátelství). Nechápal svět dospělých (zloba, zášť, faleš, chamtivost).

Princova květina – Marnivá a nafoukaná.

Pilot – Autor díla, dospělý vypravěč příběhu, trochu samotář a snílek.

Král – Pořád si potřebuje dokazovat svoji nadřazenost a je panovačný.

Domýšlivec – Je samolibý a slyší jenom samou chválu na svoji osobu.

Pijan – Osamělý, utápí se v alkoholu a je proto nešťastný. Jeho životem je jeho alkohol.

Businessman – Je stále velmi zaneprázdněn. Zakládá si na preciznosti a přesností. Na nic nemá čas.

Zeměpisec – Sobecký. Myslí si, že je nejdůležitější na světě.

Lampář – Pracovitý, ale smutný. Věrný příkazu.

Liška – Moudrá, přátelská, pozitivně ovlivnila myšlení malého prince. Pomohla mu najít skutečný smysl života (láska, přátelství). Chce, aby si ji malý princ ochočil. Trochu znuděná.

Výhybkář a obchodník s pilulkami na žízeň – Reprezentují spěch a honbu za náhražkami = pro malého prince nesmyslné, zbytečné a bezcenné.

Had – Jeho uštknutí navrací malého prince zpět na svoji planetku.

Antoine De Saint Exupéry

 • Pocházel z aristokratické rodiny.
 • Studoval ve Švýcarsku a Paříži.
 • Od mládí se zajímal o letectví. Leteckou způsobilost získal během vojenské služby.
 • Jako pilot podnikl cesty po celém světě.
 • Literární a publicistické činnosti se věnoval od 19 let.
 • Za 2. světové války, do které se sám přihlásil, zahynul při průzkumném letu

Saint Exupéry psal humanistické příběhy, k nimž čerpal náměty ze svých zkušeností pilota a ředitele letišť. Jeho příběhy jsou prostoupeny filozofickými úvahami o smyslu života.

Díla: Kurýr na jih, noční let, země lidí, válečný pilot, citadela

Seznam povinné vypracované četby

 1. Romeo a Julie
 2. Lakomec
 3. Máj
 4. Povídky malostranské
 5. Noc na Karlštejně
 6. Pygmalion
 7. Krysař
 8. Petr a Lucie
 9. R.U.R.
 10. Rozmarné léto
 11. Malý princ (tady seš)
 12. Další postupně doplníme

Klikni pod článkem na ikonku tiskárny a rovnou si to vytiskni. Nebo sdílej i dalším, určitě budou rádi 😉