Hardangervidda, největší norská náhorní plošina, je vyhlášeným místem pro snowkiting. Díky svým rozlehlým pláním, na kterých nerostou žádné stromy ani se nevyskytují dráty elektrického napětí, a stabilním větrným podmínkám je toto místo ideální pro všechny milovníky tohoto sportu. Nejenže nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu, najdeš tu především širokou škálu terénů od zamrzlých a zasněžených jezer přes zaoblené kopečky až po strmější svahy, které vyhovují jak začátečníkům, tak zkušeným snowkiterům.

Hardangervidda je považována za jedno z nejlepších míst na světě pro tento fascinující zimní sport. Pokud jsi nadšenec do snowkitingu nebo bys chtěl/a tento sport vyzkoušet, Hardangervidda by měla být na vrcholu tvého seznamu míst, kam se musíš podívat.

Co je snowkiting?

Snowkiting je zimní sport, který kombinuje snowboarding nebo lyžování s použitím tažného draka – kitu. K provozování tohoto sportu však není potřeba žádný vlek, stačí jen dobré větrné podmínky a zasněžené pláně nebo jezera. Někteří kiteři preferují zdolávání strmých svahů, jiní s pomocí kitu předvádějí různé triky nebo dlouhé polety, zatímco další si užívají dlouhé přejezdy rozmanitým terénem. Způsobů, jak se vyřádit na snowkitu je mnoho, každopádně je to skvělý způsob, jak se dostat ven a užít si zimu.

Chceš zažít snowkiting v Norsku? Tady mrkni na lidi, který tě tam dostanou.

Snowkiting vybavení, bez kterého se neobejdeš

Abys mohl začít se snowkitingem, budeš potřebovat několik základních věcí. První věcí, kterou potřebuješ je samotný drak. S výběrem ti poradí profíci třeba z Upwind.cz. Ke kitu patří šnůry a taky bar. Ačkoliv se tyto části prodávají třeba samostatně, je potřeba je pořídit všechny, abys mohl/a draka používat.

Snowkitingový kurz v Norsku

Dalším důležitým kusem vybavení je trapéz. Trapéz se dá pořídit sedací nebo bederní. Pro snowkiting raději používáme trapézy sedací, sníží ti těžiště a při jízdě se tak líp zapřeš proti kitu.

Pak taky budeš potřebovat lyže nebo snowboard. Co si vybereš je na tobě. Pokud ti máme poradit, tak pokud zvládáš dobře obojí, začni na lyžích. V případě potřeby si můžeš poodšlápnout, což se ti v začátcích může dost hodit. Pokud jsi ale zarytý snowboarďák a cítíš se na prkně jistý v kramflecích, rozhodně jdi do prkna.

Přečti si také:   Jak zvládnout vysokou školu při těhotenství?

Konečně, potřebuješ taky oblečení vhodné do zimy. Na snowkite se obleč jako bys šel na sjezdovku, nezapomeň si ale přibalit kuklu nebo šátek přes obličej, při silnějším větru ho dost oceníš. Samozřejmostí je také helma s brýlemi. Další ochranné prvky jsou na tobě.
Vybavení je často součástí kurzů snowkitingu, například od upwind.cz.

Snowkiting kurz Norsko, Hardangervidda

Snowkiting kurz na Hardangerviddě

Hardangervidda v Norsku je jedním z nejlepších míst na světě pro snowkiting. Tato obrovská náhorní plošina nabízí ideální podmínky pro tento sport, s plným spektrem terénů od rovných plání až po strmé svahy.

Začátečníci se mohou přihlásit na snowkiting kurz, který zaštiťují profesionální instruktoři. Během kurzu se naučíš vše, co potřebuješ vědět o snowkitingu, včetně toho, jak ovládat draka, jak s pomocí draka jezdit na snowboardu nebo lyžích a jak se vyhnout nebezpečí. Bez ohledu na to, zda jsi začátečník nebo zkušený snowkiter, Hardangervidda je skvělým místem k vyzkoušení tohoto vzrušujícího zimního sportu. Na svatební cestě si snowkiting kurz v Hardangerviddě vyzkoušeli i Petr a Marta.

Snowkitingové pláně Hardangervidda, Norsko pro snowkiting

Snowkite spoty v Norsku na Hardangerviddě

Co o nich říkají profíci z Upwind.cz?

Podél silnice RV 7, která vede skrz náhorní plošinu a je celoročně udržovaná, najdeš několik zamrzlých jezer nebo míst, na kterých můžeš začít se snowkitingem. K našim favoritům patří např. jezero v Ustaosetu, kam se můžeš vydat pěšo z naší chajdy. Z chajdy taky můžeš vyrazit jezdit pod Stolovku. Pokud naskočíš do auta, prvním spotem, na kterém zastavíme, když fouká od západu, bude jezero Orteren.

Pokud pojedeme kousek dál, můžeme zastavit na Fagerheim, odtud se ti zkušenější z nás vydají na přejezdy po Hardě všemi směry. Jestliže fouká východní vítr, posuneme se po silnici ještě krapet výše, a to na Skuleviku nebo Skiftesjoen – tady funguje perfektně i slabší jižní vítr. Nejvyšším bodem na silnici je potom Dyranut. Ať už se s námi ale vydáš na kterýkoliv spot, můžeme ti zaručit, že zážitek z jízdy po zasněžené Hardě se tě bude držet ještě dlouho a budeš se sem chtít vracet každou další zimu.