Foosball, soccer nebo jednoduše fotbálek či stolní fotbal: většina z nás vnímá jako zábavu, ve které jde o to dostat pomocí umělohmotných panáčku míček do soupeřovy brány. V našich zeměpisných šířkách zpravidla hrají 4 lidi, ale už před 18 lety byla v Paříži představena verze pro 22 borců, tedy pro dva kompletní fotbalové mančafty. U nás je nejčastěji najdeme v hospodách, ale pozor, už před několika lety se prodral i do světa velkého sportu a bojuje se v něm o medaile. Ti největší machři trénují několik hodin denně a nás může těšit, že na mezinárodních turnajích bodují i Češi. Hospodská pravidla stolního fotbalu se však od těch oficiálních trochu liší.

Malinko z historie stolního fotbalu

Může se zdát, že tato zábava vznikla teprve nedávno, ale opak je pravdou. První fotbálek byl patentován v USA už v roce 1901. Poté se rozšířil hlavně do Německa a Belgie.  U nás byla v roce 1998 založena Česká foosbalová organizace (ČFO) a v roce 1999 se v Praze zorganizovalo 1. Mistrovství ČR. Od té doby je pořádáno každoročně.

Pravidla stolního fotbalu

Se stolním fotbalem se setkáme v kdejaké hospůdce, ale pravidla hry se od profesionální zápasů trochu liší. Pojďme se stručně podívat na ty nejdůležitější.

Začátek hry

Na začátku se hází mincí – kdo vyhraje, může si vybrat stranu nebo první podání. Vždy se začíná na středu hřiště. Hra začíná podáním rukou a otázkou, zda je protihráč připraven. Když je, hra může začít.

Míček mimo hráče či hrací plochu

Když se míček dostane mimo stůl nebo se z něj stane mrtvý míček, tzn. žádný z hráčů na něj nedosáhne, podle toho, zda tato situace byla zaviněna úmyslně nebo vyplynula ze hry, buď míček přechází soupeři nebo se zahajuje nová hra.

Přečti si také:   Jaká jsou nejlepší jména do her? Tady je pár tipů

Góly

Gól nastává v momentě, kdy míček projde otvorem branky. Gól lze také uznat, když míček projde otvorem, ale odrazí se zpět do hřiště nebo mimo hrací stůl.

Strany stolu a postavení u stolu

Strany pro hraní se mění po každé hře. Co se týče postavení u stolu, to lze měnit pouze po dosažení bodu, nikoliv v průběhu.

Rotování tyče

Protáčení neboli rotování tyče není povoleno pro úhel větší jak 360°, přičemž se nepočítá nápřah. Pokud k rotaci dojde, protivník může hru začít ze stejného místa nebo novým podáním.

pravidla-stolniho-fotbalu

Hýbaní se stolem

Není povoleno v žádném případě, a to ani po vstřelení gólu. Při pohnutí se stolem míček získává soupeř a hraje se z místa, kde byl míček naposledy nebo se začíná novým podáním.

Vyrušování, řeč a chování

Během hry není povoleno mluvit. Jakékoli vyrušování, nadávky, bouchání tyčemi o stůl může mít za následek udělení technického faulu.

Držení míčku

Držení míčku u jedné figurky je povoleno maximálně po dobu 10 vteřin u 5figurkové tyče, u ostatních je to 15 vteřin. Trestem za nedodržení pravidla je předání míčku soupeři.

Technický faul

Uděluje se za nesportovní chování a jiné činy uvedené v pravidlech. Když tým obdrží technický faul, střílí se penalta. U stolu zůstává pouze hráč, který střílí a hráč, který brání. Když je vstřelen gól, další hru začíná tým, který ho inkasoval. Když gól vstřelený není, pokračuje se hra z místa, kde se míček nacházel před vyhlášením technického faulu.

Tip: Chceš hrát nejen po hospodách a hernách, ale trénovat třeba doma v teple obývacího pokoje? Pak si přečti článek o tom, jak vybrat stolní fotbal.

Baví tě hry? Pak se vrhni na článek Proč začít skládat Rubikovu kostku.