Jít na potrat nebo si miminko nechat, když ještě nemáte dokončenou vysokou školu? V dnešní době, více než kdy v minulosti, se může snadno skloubit mateřství s vysokoškolským studiem. Existují obory, které se mohou studovat dálkově nebo v kombinované formě, využít lze nabídek sociálních stipendií nebo individuálního studijního plánu. To platí zejména pro poslední semestry bakalářských a magisterských oborů, během kterých se píší závěrečné práce, a probíhá učení na státní zkoušky. Ohledně studia pomůže bezesporu studijní oddělení, ale také web Modrý koník.

Šok? Radost!

Přijít neplánovaně do jiného stavu v průběhu vysoké školy patří mezi témata, o kterých se příliš nemluví. Vlivem nepříznivé bytové nebo finanční situace si studentky často rozmýšlí, zda nejít na potrat. Rozhodnutí je na ženě, vždy je ale dobré se před tímto velmi zásadním rozhodnutím poradit s odborníky, například i anonymně v rámci poradny na webu Modrý koník. Tento závažný krok totiž ovlivní zbytek života. Počáteční šok a strachy se mohou přetavit ve štěstí a radost, stačí se začíst do informací na specializovaných webových stránkách a posoudit veškerá pro a proti.

Pomoc je nablízku

Modrý koník funguje jako online encyklopedie o těhotenství, kdy nechybí poznatky k jednotlivým týdnům těhotenství včetně vývoje embrya a později plodu nebo k vyšetřením, které musí těhotná podstoupit. Samozřejmostí jsou články o stravování nebo užívání léků v průběhu gravidity. Těhotná studentka může podléhat určitým obavám, zda se s partnerem nebo dokonce jako samoživitelka zvládne o miminko postarat. I tyto informace jsou dostupné čtenářkám na webu v rámci odkazu Peníze a úřady.

Studentka na rodičovské dovolené se připravuje u počítače do školy, ilustrační obrázek

Prověřené poznatky

Internet nabízí nepřeberně informací k těhotenství, ale ne všechny jsou podložené vědeckým zkoumáním. O důvod víc, proč se raději začíst do článků na Modrém koníkovi, kde jsou všechny texty kontrolované lékaři a odborníky na dané téma. Popisy doplňují grafy, obrázky nebo videa, k tomu se lze s jakýmkoli problémem svěřit do anonymní poradny. Současně se mohou uživatelky vzájemně podpořit v diskuzích. Každopádně je třeba si uvědomit, že pomoc je nablízku a jakékoli unáhlené rozhodnutí může vést k závažným důsledkům.

Přečti si také:   Léto je za rohem: Jak se na něj stylově a bezpečně připravit?

Nejsem na dítě moc mladá?

Otěhotnět na vysoké škole není ideální, ale na druhou stranu neexistuje vhodnější doba. Každé životní období provázejí existenční, vztahové nebo finanční problémy. V mladším věku se lépe snáší spánková deprivace a fyzická zátěž, zase starší ženy hůře zvládají samotné těhotenství, byť jsou lépe finančně zajištěné. Navíc se nesmí zapomenout, že dobu „hlavně ne teď“ rychle vystřídá čas „kdy už konečně otěhotním“, proto se radí užít si nejradostnější období života s nadhledem a pokorou, psychická pohoda hraje totiž v průběhu těhotenství a ve vývoji děťátka důležitou roli.