Schválně, kolik filmů z prostor středních škol si vybavíš? Jeden? Tři? Hmm? Pojďme si to trochu ulehčit. Přinášíme několik tipů na oblíbené filmy ze střední školy, které určitě pobaví. Od těch nejstarších kousků až po ty nejnovější! Tak se na ně pojďme mrknout.

1. Porky

Tahle starší kanadská komedie tě zavede zpět do doby, kdy mládež žila jen pro sex. Příběh je o šesti přátelích, kteří tajně pozorují spolužačky ve sprchách, prankují tělocvikářku, která mládeži nepřeje, přesto si ale chtějí užít trochu opravdového vzrušení. A tak se rozhodnou utratit všechny našetřené peníze v proslaveném striptýzovém baru. Ve filmu si dokonce zahrála mladá Kim Cattrallová, které stejně jako v Sexu ve Městě, tak i tady jí sex cizí rozhodně není!

2. Snídaňový klub 

„Sobota 24. března 1984.
Vážený pane Vernone,
chápeme, že jsme museli zůstat za trest v sobotu ve škole. To, co jsme udělali, bylo špatné. Ale jste blázen, že jste chtěl, abychom psali práci o tom, kdo jsme. Copak vám na tom záleží? Vnímáte nás tak, jak chcete vy. V jednoduchých pojmech a nejvýhodnějších definicích. Vnímáte nás jako génia, jako sportovce, jako blázna, jako princeznu a jako vyvrhele. Je to tak? Tak jsme vnímali jeden druhého dnes v 7.00 ráno.“

Snídaňový klub režiséra a scénáristy Johna Hughese přináší symbolický obraz života na americké střední škole v 80. letech minulého století a určitě pobaví i tebe!

3. Prci, prci, prcičky 

Tahle oblíbená americká komedie se stala už jakousi legendou, která má silnou fanouškovskou základnu napříč generacemi. Příběh se točí kolem čtyř kamarádů, kteří vyrážejí na jednu domácí párty, kde, jak doufají, skoncují s nevinností navždy. Bohužel je ale další den stejný jako předtím, a tak kluci vymyslí zajímavý plán. Každý z nich má přijít o své panictví do konce školního roku tak, aby na vysokou nastoupili již po první sexuální zkušenosti. 

4. Charlieho malá tajemství

Střední škola ale není jen party a sázky o to, kdo se s kým vyspí. A pokud jsi i ty fanouškem dramatu a serióznějších snímků, pak určitě mrkni na Charlieho malá tajemství!

„Byl jsem oblíbenej, než mi Sam ukázala svou hudbu.“

Věřím, že tě zaujme nejen příběh, ale i skvělý soundtrack! Navíc je tenhle film i na motivy stejnojmenné knihy, pokud by tě natolik zaujal.
Příběh je o patnáctiletém Charliem, který nad věcmi hodně přemýšlí a je zakřiknutý a citlivý. Ostatní ho mají za podivína, který přitahuje šikanu. Charlie chce ale zaplnit samotu tím, že by rád zapadnul mezi ty normálnější. Nakonec ale stejně zůstává v roli pozorovatele a o lidech kolem sebe píše neznámému příteli. Pak ale narazí na Sam a jejího bratra, kteří nad ním roztáhnou svá křídla. 

filmy-ze-stredni-skoly

5. 10 důvodů, proč tě nenávidím

I 10 důvodů, proč tě nenávidím se dnes řadí mezi klasiky. Příběh se točí kolem sester Stratfordových, které jsou jedna od druhé zcela odlišné, a které vychovává jen jejich otec. Biancu milují všichni kluci ze školy, zato její starší sestra Kat má pověst nesnesitelné divošky. Jednoho dne jejich otec doma nastolí jedno pravidlo – Bianca nesmí randit, pokud neznačne Kat. A tak se Bianca rozhodne najít přítele pro svou sestru, aby mohla vyrazit na party.
Že se ti zdá film nějak povědomý? Aby taky ne! Je totiž točen na motivy „Zkrocení zlé ženy“ od dramatika Williama Shakespeara.

6. Hořkých sedmnáct 

Hořkých sedmnáct je trochu novější film. V příběhu tvoří hlavní hrdinky nerozlučnou dvojici. Když ale Nadine přijde na to, že její nejlepší kamarádka Krista za jejími zády randí s jejím populárním starším bratrem, zraní jí to. Krista navíc najde nové kamarády a začne se Nadine vzdalovat. 
S tímhle snímkem se asi ztotožní hodně dívek. A snad i proto je Hořkých sedmnáct tak populární. 

Přečti si také:   ChatGPT jako nástroj pro kreativní psaní: Inspirace pro spisovatele a blogery

7. Já, Simon

I Já, Simon je natočen podle stejnojmenné knižní předlohy od autorky Becky Albertalli. Tenhle film navíc patří mezi ty nej filmy z prostředí střední a je skoro povinností na něj mrknout. 
Hlavní hrdina, který hledá sám sebe si začne uvědomovat svou sexuální orientaci, ale není připraven na to, aby o ní kdokoliv věděl. Na internetu nakonec jako kdyby objevil spřízněnou duši, a tak si začnou navzájem vyměňovat svoje zkušenosti. Krátce po tom ale Simon musí řešit to, že mu jeden spolužák vyhrožuje, že o jeho orientaci poví všem.

8. Všem klukům, které jsem milovala

Tenhle film vyhodnotil Netflix jako nejlepší film ze střední. Film vypráví o osudu dospívající Lary Jean, která žije sama se dvěma sestrami a otcem. A aby toho nebylo málo, jsou děvčata navíc napůl korejského původu, a tak se musejí potýkat i s některými kulturními rozdíly a neporozuměním okolí. Přesto ale Laru Jean trápí docela jiné věci. Vždycky, když se v minulosti do někoho zamilovala, napsala svému idolu dopis, který ale neodeslala a poctivě si ho schovala. Jednoho dne jsou ale její pečlivě uschované dopisy odeslány a Lara Jean se musí vyrovnat s tím, že všichni nyní vědí, jak je to s jejím zamilováním.

9. Gympl

Snímek z dílny Tomáše Vorla staršího sleduje životy studentů a jejich profesorů na pražském gymplu, jejichž životy se dokážou pěkně zvrtnout a zamíchat. Hlavním hrdinou je Petr a Michal, kteří noci tráví šplháním po střechách se sprejem v ruce a celé hodiny ve škole raději prospí. 
Gympl má i pokračování, které se jmenuje Vejška, který ale ani nenadchne, ani neurazí. Je to ale fajn snímek na zabití času!

Tak co? Už víš, na co kouknout? Pokud jo, tak vesele do toho! Všichni z vás si určitě najdou ten nej snímek, ke kterému se budou rádi vracet i po letech.

A pokud chceš i další inspiraci, na co koukat, zkus třeba tipy na filmy z Netflixu nebo nejlepší motivační filmy.