V drtivé většině filmů se hlavní dějová linie diametrálně odlišuje od reality, což mnohým divákům nepřipadá atraktivní. Pokud patříš mezi ty, kteří si potrpí na reálných příbězích inspirovaných skutečnými událostmi, pak pro tebe máme seznam nejlepších filmů tohoto žánru. Filmy podle skutečné události ale nejsou pouze válečná dramata, ale také psychologické aféry nebo příběhy úspěšných podnikatelů či sportovců.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Mezi nejlepší filmy podle skutečné události je nutné zařadit snímek Všichni prezidentovi muži. Děj se odehrává v Americe v 70. letech minulého století a kritici si jej oblíbili především díky jeho vynikajícímu naturalismu. Režisérům se podařilo brilantně zachytit odhalení jednoho z největších skandálů v amerických dějinách, který nakonec vedl k rezignaci prezidenta Richarda Nixona. Příběh sleduje 2 reportéry z deníky Washington Post, jimž se s pomocí utajeného informátora daří odhalovat podstatu činu, který měl veřejnosti zůstat navždy utajen. Film je plný politického nátlaku, vyhrožování a odhodlání dosáhnout spravedlnosti.

Chladnokrevně (1967)

Drama filmy podle skutečné události často nevypráví příběh chladnokrevného sériového vraha. Snímek Chladnokrevně je inspirován stejnojmennou knihou, v níž je hlavní hrdina Dick Hickock považován za bezcitného recidivistu. Sledování filmu pro tebe bude o to dramatičtější, protože budeš svědkem reálného příběhu z roku 1959. Hickock společně se svým spoluvězněm plánují přepadení bohatého farmáře. Během tohoto činu nenechají žádné svědky, neboť celou farmářovu rodinu brutálně zavraždí. Místo vykradeného trezoru a 10 tisíc dolarů si odnáší pouze tranzistorové rádio v ceně několika málo dolarů. Na místě činu nechá Hickock a jeho komplic otisk krvavé boty, přičemž se snaží uprchnout do Mexika. Podaří se jim to?

Zlatokopky (2019)

Určitě víš, že v Americe jsou zlatokopky relativně běžným úkazem v lidské společnosti. Film Zlatokopky s Jennifer Lopez v hlavní roli pak vypráví příběh několika striptérek z Wall Street, které se rozhodnout všem ukázat, co jsou zač. Celý děj je založený na článku z amerického deníku. V něm je psáno o skupině tanečnic, jež se snaží omámit zámožné klienty z Wall Street. Ti jsou ovšem oslabeni právě doznívající finanční krizí z roku 2008. Je paradoxní, že zatímco většina bankéřů a podnikatelů v New Yorku krachuje, sličné striptérky dosahují zisků, o nichž se jim v minulosti ani nesnilo.

Zrození šampiona (2009)

Film „The Blind Side“ je drama z roku 2009, které se zabývá skutečným příběhem Michaela Ohera, talentovaného amerického fotbalisty. Film se soustředí na jeho život, od jeho dětství v chudobě až po jeho úspěchy v univerzitním fotbalovém týmu, a následné draftování do NFL. Sport je klíčovým prvkem příběhu, protože se soustředí na Michaelův talent na hřišti a jeho cestu k profesionálnímu fotbalu.

Everest (2015)

Kdo by neznal nejvyšší horu světa – Mount Everest. Film z roku 2015 mapuje jednu z nejvíce tragických expedic, která se pokusila vrchol světa zdolat. Dobrodružný film podle skutečné události se odehrává v polovině 90. let, kdy se Himaláje stávají oblíbenou turistickou atrakcí. Na ledové stěny se kromě horolezců vydávají obyčejní lidé, jimž se hory mnohdy stanou osudnými. Nejvyšší pohoří světa je tak nevyzpytatelné, že jsou i zkušení vůdci Rob Hall a Scott Fisher překvapeni nenadálou změnou počasí. Příběh pak naráží na paradox schopnosti přežít v nelítostných podmínkách a splnění požadavků klientů, kteří za výpravu na Everest zaplatili nemalou sumu.

Přečti si také:   Vaření Sous-vide: O co jde?

12 let v řetězech (2013)

Kritici pravidelně oceňují psychologické filmy podle skutečné události jako velice povedené. Mezi tyto snímky se řadí i 12 let v řetězech. Při sledování zjistíš, že svoboda na světě rozhodně není samozřejmostí, zvláště pak pro člověka černé pleti v polovině 19. století. Solomon Northup žil spokojeně se svou rodinnou ve Washingtonu, kde si užíval svobody, získaného vzdělání a také vykonával kvalitní práci. Během několika okamžiků je však otráven a prodán do otroctví. Roku 1841 se tak vzdělaný Američan ocitá pod bičem otrokáře na plantáži na dlouhých 12 let. Během nich si projde řadou světlých i horších okamžiků, které v tobě rozhodně zanechají psychologickou stopu.

Divoké dítě (2001)

Dramatická rekonstrukce skutečného příběhu z roku 1970 byla výtečně ztvárněna režisérem Davenportem v roce 2001. Na náměstí v Los Angeles je nalezena zubožená dvanáctiletá dívka, která byla svým otcem systematicky týrána a cíleně držena mimo světlo světa. Katie neumí mluvit a netuší, jak se v lidské společnosti chovat. Despotický otec se raději zastřelí, než aby musel čelit následkům svého jednání. Matka malé Katie je poloslepá a u soudu je nakonec osvobozena, protože byla také obětí zneužívání. Dokáže se matka s dcerou vzpamatovat z řádění šílence, který tak moc ovlivnil jejich životy? Divoké dítě se právem řadí mezi nejlepší filmy podle skutečné události o dětech.

Dukla 61 (2018)

Byli bychom asi všichni raději, kdyby se nejlepší katastrofické filmy podle skutečné události vůbec nemusely natáčet, ovšem lidstvo bylo za dobu své existence svědkem několika katastrof. Jednou z nejvýznamnějších byla havárie na dole Dukla v roce 1961. Největší důlní neštěstí tehdejšího Československa poznamenalo osud hornické rodiny, protože syn i otec tvrdě pracují v temnotě štol a šachet. V červenci roku 1961 vypukne v dole požár, který se rychle vymkne kontrole. Dokáže se Petr a jeho otec Milan dostat do bezpečí nebo zahynou v kouři těsně před protipožárními dveřmi?

Pokud hledáš zábavu na volné chvíle, pak se určitě podívej na filmy podle skutečné události. Nabízejí příběhy, které se opravdu staly, což snímkům přidává na atraktivnosti.

A protože filmů není nikdy dost, máme pro tebe i další tipy na filmy, mimo jiné:

Nejlepší hororové filmy 2022

Filmy o teenagerské lásce

Nejlepší motivační filmy