Tetování má dlouhou historii, která sahá až do starověku. Tetování bylo používáno jako způsob označení otroků, vězňů nebo trestanců. V některých kulturách bylo tetování také považovány za magické a rituální činnosti. Pojďme s mrknout na historii tetování.

První zmínky o tetování

První zmínky o tetování pocházejí z roku 3000 př. n. l., kdy se na některých malbách na stěnách jeskyní objevují tetované postavy. Pravděpodobně vznikla v té době proto, že lidé chtěli magicky ochránit svá těla před nebezpečím.

Tetování ve starověku

Jako první byli tetovaní Faraoni v Egyptě. Jejich těla byla ozdobena složitými geometrickými vzory, které měly chránit jejich duši v pozemském i posmrtném životě. Tetování bylo rovněž používáno pro magické a rituální účely.

Tetování používaly i Řekové a Římané. V těchto kulturách bylo tetování znakem otroctví nebo trestu. Naopak v Japonsku byla tetování ceněna umělecká forma a představovala prestižní znamení.

Středověká tetování

Tetování ve středověku bylo považováno za nemorální a byla to praktika, kterou lidé v té době neschvalovali, bylo spojeno s ďáblem. Postupem času se ale tetování začalo objevovat i mezi bohatými a vlivnými lidmi, a to díky námořnictvu.

Námořníci byli často tetováni různými motivy, nechali si tetovat mapy, kompasy a další symboly, které měly přinést štěstí a ochranu při plavbách. Motivy námořníků se časem dostaly i na pevninu a začaly být oblíbené mezi lidmi, kteří neměli s námořnictvím nic společného. Například francouzský král Karol IV. byl ve 14. století tetovaný na ruce nápisem „Kdo mi ublížil?“ a jeho manželka Alžběta měla tetování ve tvaru lva.

historie-tetovani-tetovaci-strojek

Tetování od 19. století

Tetování v 19. století nabralo na obrátkách – kromě námořníků si je začali nechat tetovat i vojáci, vězni a prostitutky. Prostitutky si nechaly často tetovat své jméno na ruku, aby byly snadno identifikovatelné.

Tetování začalo být populární také v Americe – a to díky tzv. bohémskému stylu života. Bohémští umělci a spisovatelé byli často tetovaní, protože to bylo v té době považováno za exotické a rebelující. Mezi nejznámější tetované Američany patřili herec Douglas Fairbanks, spisovatel Jack London nebo hudebník Frank Sinatra.

V 19. století se tetování začalo objevovat ale i mezi ženami. Bylo ale stále spojováno s nižšími společenskými vrstvami, což se změnilo až ve 20. století.

Přečti si také:   Jaké jsou očekávané telefony roku 2023? Tady je top trojka

Tetovací strojek vynalezl Samuel O’Reilly v roce 1891 a byl inspirován strojkem, který používal Thomas Edison pro své elektrické šicí stroje. Strojek umožnil rychlejší a levnější tetování, což znamenalo, že se stalo dostupnějším pro širší veřejnost.

Tetování ve 20. století

V této době bylo tetování ovlivněno mnoha faktory – první světová válka, ekonomický rozvoj a industrializace, ale také umělecký vývoj. Mnoho tetování vznikalo na základě návrhů konkrétních umělců.

Ve 20. století se tehdy nemyslitelné stalo realitou – tetování bylo přijato společností. Bylo to dáno zejména tím, že se začalo objevovat na veřejnosti v módních a uměleckých kruzích. Tetování se začalo považovat za umění a mnoho lidí začalo vyhledávat tetovací salony.

historie-tetovani

Tetování ve 21. století

21. století je označováno jako „století tetování“. Tetování se stalo běžnou součástí života mnoha lidi po celém světě a jeho popularita neustále roste. Je to dáno zejména také tím, že se tetování stalo dostupnější – existuje mnoho profesionálních tetovacích salonů a umělců.

Svůj podíl na tetování mají i influenceři. Mnoho lidí se nechává tetovat na základě toho, že viděli někoho slavného s tetováním. Tetování tak postupně přestalo být spojeno pouze se subkulturami a stalo se běžnou součásti společnosti.

Jaké tetování je v současnosti nejpopulárnější?

Podle průzkumu z roku 2019 je nejpopulárnějším tetováním nápis „love“, který si nechávají tetovat zejména ženy. Na druhém místě se umístilo tetování mandaly a na třetím pak motivy květin. Mezi muži je naopak nejpopulárnější motiv draka.

Rekordy v tetování zapsané v Guinessově knize rekordů

Tetovacích rekordů existuje hned několik. Největší tetování vytvořené na jeden zátah má Isobel Varley z Velké Británie, které tetování pokrývá 86 % těla. Celkový počet tetovacích jehliček, které byly vpíchnuty během jediného sezení, činil 28 050. Tetování pak bylo hotové za 36 hodin. Její tetování však není ani zdaleka to největší, co se objevilo v Guinessově knize rekordů.

Největší tetování světa má na svém těle Yolanda Bolivar z Mexika a jeho plocha činí 95 % celkové plochy jejího těla. Yolanda si ale nechala tetovat postupně, každý rok navštěvuje jeden ze salonů v Mexico City.

Tetování jsou dnes už všude kolem nás – na obličejích, rukou, ale i na nohou. A co ty? Už máš své tetování? Pochlub se nám v komentářích!

Máme i další zajímavosti z knihy rekordů: zjisti, jak tlustíá je taková nejtlustší kniha na světě.