Více než polovina lidí si své sny z předchozí noci vůbec nepamatuje a je to možná dobře. Ukazuje se totiž, že nejčastější emocí ve snech je úzkost. Po probuzení zanechávají sny často v lidech smutek, vztek, zmatek, obavy nebo strach. To ale na snech zdaleka není to nejstrašidelnější. Mrkni na náš výčet strašidelných faktů o snech a večer, až půjdeš do postele, nech si radši rozsvícenou lampičku a vytáhni ze skříně oblíbeného plyšáka z dětství. Ať se nebojíš.

Kde se berou sny

Přestože se dříve myslelo, že sny se nám zdají během REM fáze spánku, výzkumy ukázaly, že sny se nám zdají v různých spánkových stádiích. Jen si je ne vždy vybavíme. Pokud ovšem spícího člověka vzbudíme v REM fázi, téměř vždy si vzpomene na sen, který právě probíhal.

Některé sny jsou podobné tomu, co zažíváme v běžném životě, některé jsou nelogické. Podle odborníků je se sny vždy spojená oblast v zadní části mozku. Aktivovala se při snech v REM fázi i mimo ni, když si lidé sny pamatovali, i když o nich nevěděli.

Strašidelná fakta o snech

Ačkoliv se lidé na celém světě od sebe tolik liší a vyrůstají v tak rozličných prostředích, tak některá témata, které se v jejich snech často objevují, jsou stejná. Lidem po celém světě se zdá o létání, pádu, pronásledování nebo třeba o tom, že přišli pozdě na důležitou schůzku. Anebo taky o vypadnutém zubu. Zvláštní, že.

Lidé často ve snu zažívají tzv. pocit déjà vu, tedy pocit, že se jim tohle už zdálo.

Sny se zdají všem lidem (ačkoliv někteří si je téměř nepamatují) a průměrný člověk má asi 1500 snů za rok. Děsivé, že? Netrávíš i ty zbytečně moc času prokrastinací a na gauči? Mohlo by se totiž stát, že toho pak ve snech za rok zažiješ více než v reálném životě.

Přečti si také:   Slovenská slova, kterým Češi nerozumí

Zdá se to neuvěřitelné, ale všechno, co ve snu vidíme, už jsme jednou viděli v reálu. Stejně tak tváře lidí si neumíme vymyslet. Všechny lidi, o kterých se nám zdá, jsme už někdy v životě viděli. Třeba jen na fotografii.

Mozek umí vyrobit sen, aby nás donutil něco udělat. Potřebuješ v noci na záchod? Rázem je tu sen o návštěvě WC. Je horká letní noc a tělo by se chtělo napít? Rázem je tu sen o tom, jak piješ, piješ a piješ.

Spánková paralýza

Spánková paralýza tě možná vyděsí nejvíc. Tvé tělo ochrne, nemůžeš se hýbat ani křičet, máš strach, všechno se stupňuje. To vše se děje ve chvíli, kdy usínáš nebo se probouzíš, tělo ještě spí, ale mysl už bdí. Neboj, nakonec se úplně probudíš a všechny hrůzy zmizí.

A teď zpátky ke bdění – od snů k filmům – máme pro tebe tipy na filmy podle skutečné události.