O darování kostní dřeně mnoho lidí neuvažuje jednoduše proto, že slyšeli, že odběr je bolestivý. Registr dárců kostní dřeně je tak podstatně užší než dárců krve. V dnešní době lze ale odběr kostní dřeně provést i pomocí separace neboli aferézy, což je proces velmi podobný odběru krve. Nejnepříjemnější částí odběru tak je napíchnutí žíly. Co ještě obnáší darování kostní dřeně a jaké jsou podmínky, aby se člověk mohl stát dárcem?

Darování kostní dřeně je stále vzácné

Transplantace kostní dřeně zachraňuje život pacientům s poruchou krvetvorby, jako jsou leukémie nebo anémie, ale i při řadě dalších závažných onemocnění, jako je zánět kostní dřeně. V České republice je přibližně 32 000 registrovaných dárců. Na světě přes 33 milionů, tedy necelé 1 % populace. Statisticky je porucha krvetvorby diagnostikována každé tři minuty novému pacientovi.

Vhodný dárce: Co obnáší darování kostní dřeně

Hledat vhodného dárce je jako hledat jehlu v kupce sena – shoda genetických znaků na bílých krvinkách je totiž velice vzácná. Je tak potřeba hledat co nejvhodnějšího adepta v registru dárců. Vhodný dárce je kontaktován telefonicky a před samotným odběrem z žíly podstoupí zhruba pět vyšetření. Projde tzv. mobilizační přípravou – podáváním léků dojde k uvolnění krvetvorných buněk do krevního řečiště. Ty jsou následně při darování dřeně separací odebrány. Během mobilizační přípravy se pacient může cítit mírně oslaben, podobně jako u lehčí chřipky. Samotný odběr z žíly pak velmi připomíná odběr krve nebo krevní plazmy v transfúzní stanici – potřebné buňky jsou separovány a krev je následně vrácena do krevního řečiště. Druhou, starší metodou odběru je odsátí kostní dřeně jehlou z pánevní kosti. Takový zákrok je časově náročnější a probíhá v celkové narkóze. Vhodnost jednoho či druhého zákroku konzultuje s dárcem lékař.

Přečti si také:   Mám žízeň, ajajajaj. Nadsázka je sranda, závislost ne
darovani-kostni-drene
Ilustrační obrázek

Podmínky pro darování kostní dřeně

Dárcem kostní dřeně může být každý zdravý dobrovolník ve věku od 18 do 40 let. Podmínkou je výborný zdravotní stav – dárce musí být bez trvalé medikace. Dárce také musí vážit alespoň 50 kg a mít platné zdravotní pojištění. Vstup do registru lze provést na stránce www.darujzivot.cz. Při vstupu do registru je dárci proveden odběr krve pro vyšetření transplantačních znaků v centrální laboratoři.

Pravděpodobnost, že bude registrovaný dárce pro odběr vybrán, je bohužel velice malá. Může se stát, že dárce je registrován řadu let, než se najde pacient se shodnými znaky v systému HLA, a nemusí se tak stát vůbec nikdy. I tak ale rozhodnutí zaregistrovat se zvyšuje pravděpodobnost záchrany lidského života.