Vydej se do romantické krajiny národního parku České Švýcarsko, kde vysoké pískovcové skály lemuje nespoutaná příroda. Zjisti, na která kouzelná místa se tu vydat a kde tě čeká dokonalá atmosféra, třeba i pro žádost o ruku.

Vstup do romantické krajiny ohromující Pravčickou bránou

Do krajiny Českého Švýcarska jde běžně vstoupit opravdu stylově, i když aktuálně je situace jiná, kolem největšího skalního mostu Evropy – Pravčické brány. Oblouk široký 26,5 metrů se klene do výšky 16 metrů. Kvůli ochraně skály není možné vystoupit přímo na 8 metrů široký most jako dřív, ale i tak se ti na několika vyhlídkách otevřou pohledy do daleké krajiny. Vedle brány je do skály působivě zapasovaný výletní zámeček Sokolí hnízdo s restaurací a výstavou fotografií. Že jde o kouzelnou krajinu dokládá i to, že se objevila v dobrodružně-fantastickém filmu Letopisy Narnie – lev, čarodějnice a skříň.

A v Českém Švýcarsku najdeš i Malou Pravčickou bránu, ležící nedaleko samotného klenotu Českého Švýcarska, Pravčické brány. Přestože tato malá brána sahá jen do výšky 2,3 metru, za vyhlídkou se můžeš po kovovém žebříku vydat přímo na její vrchol. Menší brána poskytuje intimnější atmosféru a po cestě narazíte i na pozůstatky skalního hrádku Šaunštejnu s dalšími úchvatnými výhledy.

INFO: V Českém Švýcarsku jsou kvůli uhašenému požáru místa, kam je omezený vstup. Zde najdeš aktuální informace.  

Poznej České Švýcarsko z výšky

Úžasnou krajinu tu můžeš obdivovat z několika vyhlídek na Jetřichovických stěnách. Za návštěvu stojí Rudolfův kámen s rekonstruovanou vyhlídkou nebo Vilemínina stěna se středně náročným výstupem. Mariina vyhlídka je nejoblíbenější a rozhlédneš se tu až z úplného kraje skály, která je přístupná po schodech a jištěná zábradlím. Nedaleko od Mariiny vyhlídky je Pavlino údolí, ve kterém se můžeš vydat na nenáročné výšlapy. Údolí je ukázkovým průřezem celé krajiny Českého Švýcarska.

ceske-svycarsko-po-pozaru

Vydej se na loďce do úchvatných skalních soutěsek

Řeka Kamenice vyhloubila ve skalách na Hřensku hluboké kaňony, které můžeš prozkoumat třemi soutěskami. Edmundovu a Divokou ale jen na vodě. Intenzivním romantickým zážitkem je vyjížďka na pramicích s komentářem mezi skalními soutěskami. Čeká tu tajemná krajina, kde koryto řeky lemují skály porostlé kapradím i stromy, které se tu zrcadlí do temně zelené vody. Zažiješ tu projížďku oběma směry – po proudu i proti němu – takže si tu krajinu prohlédneš dopodrobna. Plánuješ-li žádost o ruku v Ústeckém kraji, pak se právě tady dostaneš do té správné nálady díky nádherné krajině i kouzelné projížďce na loďkách.

Přečti si také:   Nejhlubší místo v ČR: Kam se za ním vydat?

Za klidem si vyšlápni na Růžovský vrch

Nejvyšší horu Českého Švýcarska jen tak nepřehlédneš. Růžovský vrch se svými 619 metry nadmořské výšky výrazně ční nad krajinou, a díky jeho vzhledu i sopečnému původu se mu přezdívá Děčínská Fudžijama. Velkou výhodou je, že sem zavítá jen málo turistů. Cestou na vrchol je nádherný původní les, místy až s pralesovitým charakterem.

Úplně nahoře najdeš zbytky původní restaurace a rozhledny, výhled odtud ale není, vynahradíš si to po cestě. O to větší klid si vychutnáš. Nedaleko je i Dolský mlýn, jehož tajuplný vzhled potěší nejednu romantickou duši. I proto se tu natáčela spousta pohádek, včetně Pyšné princezny.

Probádej celé skalní město v Tiských stěnách

Tiské stěny tvoří nejpůsobivější skalní městečko v České republice. Úzké vysoké skály různých tvarů tu zformovaly přírodní bludiště, které doplňují rokle, náměstíčka, převisy i jeskyně. Ohromující zážitek poskytuje procházení v úzkých uličkách mezi skalami, které se nad tebou tyčí až do výšky 70 metrů.

Ze závratné výšky na vrcholcích můžeš pozorovat i domky choulící se pod horami, stejně jako dlouhé výhledy do celé krajiny až ke Krušným horám. V Malých a Velkých Tiských stěnách vedou dva okruhy plné vyhlídek, průlezů a cestiček mezi skalami, doplněné o schody vytesané rovnou do skal. Chceš si nevšední zážitek ještě víc zpestřit? Připodobni tvary skal ke konkrétním věcem, spousta ze skal už podle toho svoje názvy má (Tlustý starosta či Hřib).

Že ti je naše země malá a raději bys do zahraničí? Mrkni na naše rady, jak vycestovat do zahraničí jako student a proč cestovat sám či sama.