Když lidi slyší slovo kryptoměna v dnešní době, není to neznámý pojem, ale jen málokdo opravdu ví, co to znamená a co za tím stojí. Tento koncept přitom existuje už více než deset let. Pojďme si v tom udělat jasno.

Proč jsou kryptoměny zajímavou investicí

Když se bitcoin poprvé objevil v roce 2009, upoutal pozornost finančního a technologického průmyslu. Chvíli se zdálo, že to lidi nezajímá – dokud se bitcoin nevyšplhal na částku 19 783 dolarů v roce 2017. To byl první vrchol poprasku okolo kryptoměn a mnoho lidí tehdy poprvé nakoupilo digitální měnu. Znovu se bitcoin dostal do středu pozornosti v dubnu roku 2021, když se vyšplhal na 64,800 dolarů.
Od vzniku kryptoměn se v digitálním prostoru objevily další altcoiny (rozuměj ostatní kryptoměny, které nejsou bitcoin), jenž mají různé účely, pro mnohé je to především prostředek zajímavé a výnosné investice.  

Co je to vůbec kryptoměna?

Než se pohneme dál, bylo by užitečné vysvětlit, co je kryptoměna. Jednoduše řečeno, kryptoměna je druh peněz, které existují pouze elektronicky – digitální peníze, chceš-li. Technologie, která za tím stojí, blockchain, si klade za cíl vyřešit některé z nejvýznamnějších problémů tradičních bankovek.

  • Eliminuje se potřeba mít k tisku a vydávání řídící orgán, jako je banka. 
  • Převody se provádějí z osoby na osobu, aniž by museli jít přes prostředníka. 
  • Jedná se o okamžité transakce, mnohdy s nízkými poplatky

Pojďme si projít, proč se hodí investovat do kryptoměn.

Hlavní výhody kryptoměn

  • Rychlejší a levnější transakce – Místo toho, abychom museli procházet všemi zákonnými předpisy a zbytečnými kroky při posílání peněz jiné osobě, je převod kryptoměn relativně jednoduchý a přímočarý. Nejsou potřeba žádní agenti, poplatky za zprostředkování, provize a další poplatky, což jen vytváří cestu pro rychlou, snadnou a levnou transakci.
  • Bezpečné a důvěrné jednání – Jakákoli transakce prováděná s kryptoměnou je šifrovaná, bezpečná a v zásadě anonymní. Nikdo nemůže špehovat tvoji finanční aktivitu nebo získat tvoje údaje z historie účtu, jako to dělají banky. Pouze ty máš možnost zobrazit si svoje transakce.
  • Rychlý mezinárodní obchod – Co dříve trvalo dny nebo týdny, lze pomocí kryptoměn převést během několika sekund. Vzhledem k tomu, že se jedná o online transakce, které není třeba předávat z jedné banky do druhé, zkracuje se čekací doba na převody peněz, ať jsi kdekoli na světě.
  • Rostoucí investiční příležitost – Od příchodu bitcoinu uběhla už nějaká doba a dnes jsou v oběhu tisícovky různých altcoinů. Některé mají smysl, některé ne.
  • Toto odvětví bude v budoucnu pouze růst, až se svět přizpůsobí a převezme potřeby postmoderní populace. Řada těchto mincí se již dnes používá a obíhá a bude to skvělá investiční příležitost pro ty, kteří se chtějí podílet na jejich obchodování.
Přečti si také:   4 tipy, jak se stát milionářem v mladém věku
kryptomeny-pro-zacatecniky

4 tipy a triky, které je dobré vědět

Pokud plánuješ investovat do kryptoměn poprvé, je důležité si uvědomit, do čeho se pouštíš. Investovat do kryptoměn se dá přes tzv. kryptoburzy, online platformy, kde se stačí zaregistrovat. Mezi ty nejznámější patří Coinbase nebo Binance.

Jak koupit kryptoměny? Přečti si, jak krok za krokem na registraci na Coinabase.

Taky pro tebe máme několik tipů, co můžeš od investování do kryptoměn čekat.

1.     Najdi si seriózní zdroje

Existuje spousta protichůdných názorů na kryptoměny, stejně jako na lidi, kteří je vlastní. Mnozí si myslí, že krypto je jen módní výstřelek a ti, kdo se do nich pustí, najdou jen zklamání.

Pravda je, že ve světě kryptoměn existuje spousta podvodů, proto vsaď pouze na známe kryptoburzy a než se pustíš do koupi kryptoměny, zjisti si o ní co nejvíce informací. Prostuduj si jejich web, tzv. whitepaper, ale pátrej i na youtube a dalších zdrojích. Od těch, co slibují pohádkové zbohatnutí a využití projektu je nulové se raději drž dál.

2.     Připrav se na volatilitu

Není tajemstvím, že kryptoměny stále nejsou tak stabilní jako standardní měny – stačí se podívat na bitcoin, kde jeho hodnota může během dne spadnout nebo i vyrůst o 10 % jako nic. U některých altcoinů pak nejsou výjimky ani 120 %. Kryptoměny jsou zkrátka riskantní investice a s tím musíš počítat.

3.     Pusť se do jiných altcoinů

Bitcoin je pouze jednou částí příběhu, pokud jde o kryptoměny. Proveď svůj průzkum a zjisti, kterým coinům se dobře daří, i to může být zajímavá investice. Poslední dobou se hodně mluví třeba o kryptoměně Ethereum, Polygon či ChainLink.

4.     Nauč se používat i off-line peněženky

I když kryptoměny existují digitálně, a obvykle je lidé nechávají na burzách, kde je koupili, existuje i bezpečnější varianta. To jsou tzv. off-line peněženky – v podobě papíru s kódem nebo hardwarové peněženky – v Česku vyrobená je světově používaná hardwarová peněženka Trezor.

Investovat se dá do kryptoměn na jakémkoli zařízení, burzy mají i své mobilní aplikace. Nejlepší přehled budeš mít na počítači. Že by se ti hodil nový? Poradíme, jak vybrat studentský počítač.