Chceš vyjet za hranice, ale nikdo z tvých kamarádů nemá čas, nevyhovuje jim místo, bojí se letět a kdo ví co ještě. Neboj se a vyraz do vysněné destinace sólo. Cestování na vlastní pěst není jenom pro dobrodruhy, ani běžný smrtelník jako ty se nemá čeho bát. Je spousta důvodů, proč cestovat sám či sama.

Jak začít cestovat sám a sama

Před prvním sólo tripem budeš stoprocentně nervózní, a tak si ušij program sobě na míru. Jsi spíš extrovert a procházky přírodou tě zas tak neberou? Vyber si jako cíl nějaké pěkné město. Pokud to máš naopak, jen v Evropě je nespočet národních parků, které čekají, až je prozkoumáš. 

Pro začátek je tedy nejdůležitější, aby byl program takový, na jaký se budeš skutečně těšit. Tenhle pocit pak nervozitu a nejistotu dokonale zastíní. No a pak už ti stačí občanka nebo pas, mobil, náhradní ponožky a můžeš vyrazit.

Proč cestovat sám či sama

Na toto téma by se dala napsat celá kniha a byla by jen o superlativech. Tak zaprvé, když cestuješ o samotě, program přizpůsobíš jen tomu, co chceš ty – ahoj hádky a kompromisy s ostatními členy výpravy! Máš náladu vyšplhat na nejvyšší horu na ostrově, ochutnat každou zmrzlinu ve městě nebo jenom tak na den vypnout na pláži? Nikdo tě nezastaví.

Putování ve skupině tě nikdy neobohatí tak, jako sólo cestování. Najednou se více bavíš s místními, všímáš si detailů a tím se učíš více o životě lidí v místě a o jejich kultuře.

O zlepšení jazykové vybavenosti se snad ani vůbec nemusíme bavit. Pokud většinu času mluvíš česky s kamarádem, se kterým cestuješ, nebo si povídáš v jiném jazyce s místními či ostatními turisty které potkáš, bude to znát.

Přečti si také:   České Švýcarsko: Romantické místo pro milovníky přírody

Kam na sólo trip

To záleží čistě na tvých preferencích a fantazii, na sólo trip totiž můžeš vyrazit opravdu kdekoliv, od Sázavy po Aljašku. Pokud nemáš žádnou vysněnou destinaci a je ti jedno, kam pojedeš, sleduj třeba srovnávače letů. Často narazíš na levné letenky, které tě dopraví do různých koutů Evropy za pár kaček. 

Mrkni na náš článek a zjisti, jaká jsou nejkrásnější města světa – třeba právě jedno z nich bude tvou budoucí destinací. A jestli tě víc lákají hudební akce, mrkni, co s sebou na festival, aby tě nic nepřekvapilo.