Hojskolen Ostersoen je dánská škola, která se mi stala odrazovým můstkem pro cestování a budoucí práci.  V tomto článku ti popíšu, jak jsem se učila anglicky v podobě skvělé zábavy s lidmi z různých konců světa. Zaujalo tě to? Čti dál.

JAZYKOVÝ POBYT NA HOJSKOLEN OSTERSOEN

Blízko německých hranic ve městečku Aabenraa se nachází tzv. folk high school, kterých je po celém Dánsku mnoho a nabízí různé programy. V čem spočívala výuka na této škole?

  • Zaručeně se člověk naučil anglicky snadno a rychle mluvit, protože jazyk se používal v každodenní komunikaci, a bylo úplně jedno, jestli jsi začátečník nebo pokročilý.
  • Našel si partu nových kámošů z různých zemí, dozvěděl se hodně o tom, jak to u nich funguje, a někteří ti i rádi uvařili jídlo typické pro jejich zemi.
  • S novými kamarády si mohl procestovat Dánsko i okolní země.
  • Podle zaměření kurzu, které si student vybral, se učil anglicky / německy / dánsky / něco o globalizaci a demokracii / přírodě / sportu / pedagogice…a pak mohl jet zpátky domů

Nebo…

Mohl se stát instruktorem kajaku a odjet na Faerské ostrovy nebo horským průvodcem a odjet do Grónska (škola každému pomohla sehnat práci), anebo se mohl stát instruktorem lyžování / snowboardingu a odjet na sezónu do Rakouska (práci všem garantovali).

VÝUKA ANGLIČTINY V PRAXI

Prozatím dost psaní a pojďme se raději podívat, co na konci tohoto jazykového pobytu říkali moji kamarádi, s kterými jsem strávila úžasné a nezapomenutelné 4 měsíce života (a kteří třeba na začátku kurzu taky sotva dali dohromady anglickou větu). Video je točené v rámci projektu, který jsme na škole absolvovali.

MŮJ PŘÍBĚH

Když si na čas na škole vzpomenu, vybaví se mi úžasné vzpomínky. A to vlastně trojnásob. Na kurzu jsem byla 7 let zpátky jako student. Pak jsem se tam vrátila na stáž jako asistent učitele, to se tam zrovna rozjížděly kurzy pro instruktory do Rakouska. Po stáži mi zajistili práci v Alpendorfu, kam jsem jela jako instruktorka lyžování. V té době jsem za sebou měla 4 měsíce učení se němčiny na této škole, a pak rok pauzu 🙂 Zvládla jsem to a sezónu na sněhu si parádně užila.

studium-v-dansku

Proč by měl každý zažít takový pobyt v zahraničí?

Když jsem přijela na Hojskolen Ostersoen  poprvé (s anglicko-českým slovníkem v ruce), trvalo mi složit jednodušší anglickou větu značný čas. Když na mě někdo mluvil, jakž takž jsem chytala slovíčka, ale celým větám jsem nerozuměla. Zkrátka mi všechno trvalo přeložit z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny. Dnes už si to v hlavě nepřekládám – ihned rozumím tomu, co mi cizinci říkají a říkám, co mám na mysli.

Našla jsem si kamarády z Německa, Dánska, Slovinska a dalších zemí, s kterými jsem dodnes v kontaktu, a tak si jazyk udržuji. Taky jsem je navštívila v jejich zemích.

Za 4 měsíce jazykového pobytu jsem se naučila německy ze znalosti 3 slov (katze, kunde, durch) na úroveň, že jsem se i po roce, kdy jsem němčinu vůbec neviděla, byla schopná stát instruktorkou lyžování v Rakousku a sezónu tam pracovat.

kurz-ski-instruktor

Díky znalostem a sebevědomí, které jsem na škole v jazycích získala, jsem začala cestovat a pracovat v zahraničí (Austrálie, Thajsko, Vietnam, Kambodža, Indonésie, Malajsie, Nový Zéland, Srí Lanka, Německo…)

Po třech letech v zahraničí jsem se vrátila do ČR a stala se učitelkou anglického jazyka na střední škole, lektorkou obecné a obchodní angličtiny ve firmách, občasně jsem překládala texty a tvořila titulky pro filmy.

Snad jen jedná smutná zpráva na závěr. Před rokem tuhle úžasnou školu zavřeli.

Věřím však, že jakákoli zkušenost v zahraničí člověku otevře oči a pochopí, jak dobře se u nás máme. Než se do tuzemska vrátíme, je potřeba procestovat spoustu míst.

Chceš taky vyrazit do zahraničí za studiem? Koukni se, jaké jsou tvé možnosti NaErasmusPlus.cz.

Máš zahraniční zkušenost a chceš o ní podělit? Napiš článek a pošli nám ho na info@studentify.cz, my ho rádi zveřejníme.

Chceš se jen podělit o místo, kam za studiem vyrazit? Napiš nám do komentářů.

Přečti si také:   Lázně nejsou jenom pro starý: Vyjeď za přírodou do Karlovy Studánky a Jáchymova