Psychické zdraví a psychohygiena jsou v dnešní době žhavá témata. Každý z nás je denně vystavován velkému množství stresu a dříve nebo později musíme zahájit obranné manévry. Nemusí to nutně znamenat, že bychom měli začít chodit na psychoterapii nebo automaticky skončit se vším stresujícím. Jde o rovnováhu mezi školou a osobním životem. Jak psychicky zvládnout školu může být velké téma především v prvním ročníku a před velkými zkouškami či testy.

Jak se nestresovat ze školy

Škola je podstatný milník v našem životě. Všichni jsme nervózní, jestli to zvládneme a jak to zvládneme. Stres je všudypřítomný. Zbavit se stresu a nervozity může být náročné, ale někdy pomůže i pár maličkostí. Mnohokrát během studia s tím chceme skončit, vypadá to beznadějně, ale nejdůležitější je vydržet. Najít si fungující mechanismy, jak neustálý stres ze školy zvládnout a opravdu vydržet, nenechat se odradit. Nejdůležitější je – nevzdat se!

Jak se zbavit stresu a nervozity a psychicky zvládnout školu

Asi nejdůležitějším krokem pro eliminaci stresu a nervozity je vyvážení času stráveného nad učením a volného času. Začni plánovat! Rozepiš si, jak dlouho se budeš věnovat škole a učení podle toho, kolik toho zrovna musíš stihnout a pečlivě si naplánuj, jak budeš trávit zbývající volný čas. Využij každou volnou chvíli k tomu vyjít ven, nadýchat se čerstvého vzduchu a užít si sluníčko. Pokud máš tu možnost, vezmi si učení ven nebo se snaž složitou látku probrat se spolužáky. Společné učení tě zbaví strachu z látky a zároveň se u toho společně zasmějete. Ve volném čase nezapomeň na sportování. Uvolníš endorfiny, zažiješ srandu a na chvíli zapomeneš na školu.

Přečti si také:   Jak napsat odvolání na vysokou školu

Strach ze zkoušky

Blíží se den velkého testu nebo zkoušky a ty máš stále pocit, že nic neumíš. Jak se nestresovat z testů je velké téma pro všechny studenty, potýkáme se s tím všichni. Je to naprosto normální, ale je potřeba se s ním trochu poprat. Dopředu si naplánuj učení, kdy se budeš co učit, kdy budeš opakovat. Snaž se plán dodržet, to tě trochu uklidní. Pokud se ti nepodaří plán dodržet, nevadí, nesnaž se ho dohnat, vymysli nový plán. Těsně před zkouškou se už nesnaž nic dohnat, stejně to nepomůže a jenom budeš více ve stresu. Nejužitečnější je se před zkouškou pořádně vyspat. Nepodceň to, dobrý spánkový režim je základ úspěchu. Únava tě akorát více vystresuje a dostaneš se do začarovaného kruhu. I těsně před zkouškou se snaž prohodit pár slov s přáteli a rodinou. Nikdo se nezvládne učit celý den nonstop. Dávej si pravidelné pauzy mezi učením.

Volný čas během školního roku

Když si naplánuješ svědomitě školu i veškeré úkoly a učení zjistíš, že ti volného času příliš nezbývá. Do toho ještě profesoři naplánují další seminárky a testy. Přesto je důležité každou volnou chvíli využít. O víkendu jeď s přáteli do hor nebo na rodinou oslavu. Věnuj se věcem, které tě naplňují, na chvíli vypni a zapomeň na školu. Výborným trávením volného času mimo školu jsou stáže. Děláš něco pro své vzdělávání, ale zároveň je to něco úplně jiného než škola. Vyzkoušíš si, jak to funguje ve tvém budoucím zaměstnání, seznámíš se s novými lidmi a zároveň čerpáš nové zkušenosti a informace, které ti pomůžou i se školou.

Potřebuješ si dát pauzu? Mrkni na top filmy ze střední školy nebo se uvolni s kámošema a zahrajte si chlastací hry.