Notebook je v dnešní době naprosto nepostradatelným parťákem snad pro každého studenta. Slouží k zapisování poznámek, psaní (nejen) diplomových prací a pochopitelně i k zábavě. Jak postupovat při výběru notebooku a kolik peněz si připravit?

Shrň si svá očekávání

Než se pustíš do samotného výběru studentského počítače, zaměř se především na svá očekávání. Co přesně budeš na notebooku dělat? Jak často jej budeš používat? A chceš na něm také hrát počítačové hry? To vše se promítne do finální volby. Od těchto požadavků se totiž odvíjí nejen velikost počítače, ale především výkonnost procesoru, kapacita disku a operační paměti.

Co se týče procesoru, pro studenty se nejlépe hodí Core i3 a Ryzen 3. Pokud ale už nyní víš, že budeš počítač zatěžovat více, pak se neboj sáhnout po procesorech Core i5 nebo Ryzen 5. Velikost disku počítače bude záležet na tom, co na něj budeš ukládat. Školní soubory ti pochopitelně zaberou méně místa než graficky náročná počítačová hra. A podle toho je třeba notebook vybírat.

Zaměř se na cenu i výkon

Studenti si svůj počítač většinou financují sami. A proto není divu, že jedním z klíčových faktorů, na jejichž základě se budeš pro nákup rozhodovat, je cena. Ne vždy však platí, že vysoká cena rovná se nadprůměrný výkon. Někdy zkrátka a dobře platíš za značku. Proto je dobré si alespoň okrajově nastudovat technické parametry notebooků a umět je porovnat.

Ceny studentských počítačů mohou startovat na 10 000 Kč, ale také se mohou vyšplhat i ke 30 000 Kč. Třeba nejnovější MacBook Air tě vyjde i na víc než 25 000 Kč. Zde budeš opět konfrontován se svými očekáváními. Orientuj se ale také podle toho, jaký studuješ obor. Student kreativec rozhodně využije jiný typ počítače než ten, který dochází na technickou fakultu.

Přečti si také:   Léto je za rohem: Jak se na něj stylově a bezpečně připravit?

Nezapomínej na příslušenství

V dnešní době se bez příslušenství k počítači zkrátka neobejdeš. A pokud už nyní víš, že máš myš, sluchátka nebo i další elektronické přístroje od jedné značky, je dobré tomu přizpůsobit i výběr počítače. Zařízení od různých výrobců sice mezi sebou můžeš kombinovat, nicméně tu nejlepší souhru vždy získáš ve chvíli, kdy máš vše zastřešené jednou značkou.