Trénovat svaly je důležité. Obzvláště dnes, kdy má člověk omezené možnosti pohybu. Ne nadarmo se říká “sportem ku zdraví”. Jak je to ale s mozkem? Je cvičení mozku stejně důležité?

Trénuj svůj mozek

Mohli bychom říct, že mozek je svým způsobem také sval, který je třeba trénovat, aby nezakrněl a bez větších problémů fungoval. Možná se to zdá být na první pohled zbytečné, ale řešením různých hlavolamů, ať už početních nebo vizuálních, podstupuješ poměrně kvalitní trénink mozku, takže máš aktivnější neuronovou síť a díky neustálé mozkové plasticitě udržuješ svoji hlavu v kondici. Předcházíš tím chorobám, které zpravidla nastupují s vyšším věkem, třeba Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Skládáním Rubikovy kostky cvičíš obě mozkové hemisféry. Spojuješ logiku, koncentraci na problém a plánování (doména levé hemisféry), společně s prvky příznačné pro pravou hemisféru – kreativita, prostorová představivost, a vůbec, prostorová orientace obecně.

Zvládneš to taky

Rubikova kostka se zdá být na první pohled jednoduchý hlavolam, nicméně opak je pravdou. Metod skládání existuje mnoho a obtížnosti se mohou lišit typem kostek. Nemusíš se ale bát, skládání Rubikovy kostky je skutečně pro každého a zvládne to i začátečník. Klíčem je nicméně vytrvalý trénink.

Rubikova kostka Ernö Rubika

Jedním z proslulých hlavolamů kolující mezi námi už několik dekád, je Rubikova kostka od Ernö Rubika. Největší boom tenhle hlavolam zažíval v 80. letech, kdy se dostal na trh a nikdo netušil, že se lidem do ruky dostal jeden z nejoblíbenějších hlavolamů. Možná je to proto, že ji snadno strčíš do báglu, kabelky nebo ledvinky, nepotřebuješ elektřinu a princip je opravdu jednoduchý. Navíc tak můžeš efektivně využít každou chvíli v tramvaji, metru, čekání ve frontě nebo si zpestřit výlet v přírodě. Každopádně můžeme říct, že umět si hrát se v mnoha ohledech skutečně vyplatí.

Přečti si také:   Jean-Claude Van Damme: Jeho nejlepší filmy a televizní pořady