Po dlouhé pandemii, kdy zahraniční cesty za studiem představovaly celkem velký oříšek, už se situace uklidnila a opět můžeš s dobrým pocitem utrácet evropské peníze na studijních programech Erasmus+. Určitě máš nějakou školu, která je v žebříčku univerzit na prvním místě. Kromě CV a dostatečné znalosti angličtiny tě na ni dostane dobře napsaný motivační dopis na Erasmus.
Formální náležitosti
Klíčem k dobrému výsledku je dodržená formální struktura. Při psaní motivačního dopisu si představ, že píšeš anotaci třeba k diplomce. Rozčleň text do odstavců, zarovnej do bloku, zkrátka udělej všechno proto, aby dopis vypadal profi ještě předtím, než jej někdo začne číst.
Zjisti si, kdo přesně výběrové řízení vede. Správné oslovení v samotném začátku dopisu působí tím dojmem, že ti na tom opravdu záleží, a tak ti neunikl žádný detail.
Snaž se také o to, aby celý dopis nebyl delší než na 1 A4, zároveň aby byl alespoň na půl stránky. Kratší dopis evokuje nezájem, delší už nikdo nemá čas pročítat.
Motivační dopis na Erasmus a vzor, jak jej napsat
Aby tvůj dopis přesvědčil komisi o tom, že právě ty jsi ten pravý kandidát, musíš v dopise věcně a stručně vysvětlit, jaká bude mít zahraniční studium pozitiva nejen pro tebe, ale i pro obě univerzity.
Snaž se v dopise odpovědět například na tyto otázky:
- Jak mi pomůže studium na zahraniční univerzitě při psaní diplomové práce?
- Jaké nedostatky mohu během studijního pobytu vylepšit?
- Jak mohu být přínosný také pro zahraniční univerzitu?
Nesmíš opomenout ani dosavadní akademické úspěchy a školní činnosti. Máš skvělý studijní průměr? Disponuješ dobrým umístěním z nějaké soutěže? Jsi členem nějakého spolku a aktivně se podílíš na jeho aktivitách? Super, to všechno je určitě dobré do průvodního dopisu zahrnout.
Rozhodně se vyhni jakýmkoliv emocionálním výlevům o tom, jak přátelský člověk jsi a že zkrátka miluješ cestování a poznávání nových lidí. Za prvé je to v každém druhém dopise, za druhé to pro univerzitu nemá žádný přínos.
Když tedy píšeš motivační dopis na studijní pobyt, mysli na to, že v hlavní řadě žádáš o peníze. A ty ti nikdo nedá jen pro to, že jsi přátelský člověk.
Pozor na překlad
Nezapomeň, že musíš odeslat také anglickou verzi průvodního dopisu. Předtím než motivační dopis na Erasmus v angličtině předáš do výběrového řízení se ujisti, že i v cizím jazyce máš text napsán gramaticky správně. Pár malých chybiček asi komisi neodradí, ale rozhodně to nevypadá dobře.
Častý problém českých studentů, zvláště těch, kteří si v angličtině ještě tak moc nevěří je to, že mají sklony používat czenglish. To sice může vypovídat o tom, že ačkoliv nemáš jazykové znalosti jako rodilý mluvčí, tvá schopnost dedukce nezaostává, ale spíše to upozorní jen na tu jazykovou neznalost.
Před odesláním anglické verze zkus prokonzultovat svůj výtvor s někým, kdo umí anglicky skutečně dobře. Může to být někdo doma, asistent na univerzitě, zkrátka kdokoliv. Případně můžeš využít také různé placené aplikace pro revizi anglického textu.
TIP: Chceš před Erasmem vylepšit svou angličtinu nebo jiný cizí jazyk? Vyzkoušej si zdarma aplikaci, která ti k tomu pomůže. Přečti si recenzi na aplikaci Online jazyky, začít můžeš zdarma.
Takže závěrem. O emoce se poděl s kámošem, ale ne v motivačním dopisu na Erasmus. Vyzdvihni své dosavadní úspěchy, předpoklady, potenciál a hlavně, pozor na czenglish! Mrkni na nejčastější chyby v angličtině – neděláš je taky?
Nejnovější komentáře