Dle analýzy společnosti Kepios z dubna 2022 je na celém světě 4,65 miliardy uživatelů sociálních sítí, což představuje 58,7 % celkové světové populace. Ti jejich používáním stráví zhruba 15 % svého dne – při průměrné délce spánku 7 až 8 hodin. To znamená, že světově všichni dohromady strávíme více než 10 bilionu hodin denně scrolováním na Facebooku, lajkováním fotek na Instagramu, chatováním na Messengeru či Whatsappu či sledováním videí na YouTube. Při přepočtu je to pak 1,2 milionu let lidské existence. Víš ale, jaké existují sociální sítě? A které jsou ty nejpopulárnější?
Seznam sociálních sítí lze rozdělit dle jejich využití či zaměření, zkrátka dle důvodů, proč je kdo používá.
- Sociální interakce a propojení – Facebook, Twitter, MySpace a další.
- Sdílení vizuálního obsahu – mezi ty nejoblíbenější patří YouTube, Twitch Flickr, Pinterest a dal by se zde zařadit i Instagram (ten už dnes můžeme řadit do první kategorie).
- Profesní – práce a sociální sítě zní jako něco, co nejde moc dohromady, ale pokud patříš mezi kariéristy, jistě se ti vybaví třeba LinkedIn.
- Informační – tady můžeme zahrnout třeba Reddit nebo Quora, které fungují na principu sdílení znalostí a informací mezi uživateli.
- Edukační – všechny stránky sloužící k propojení studentů, ke sdílení materiálů nebo k nalezení parťáka pro společný výzkum. V Česku to může být třeba Primat.cz. V Británii mají The Student Room a mezinárodně využívaný je například The Math Forum pro matematiky a další milovníky čísel.
- Zájmové – víš, že existuje třeba speciální platforma pro zahradnické nadšence? Jmenuje se Grow It!
- Akademické – tady už někdo možná bude namítat, že se nejedná o žádné sociální sítě, ale ano – stránky jako Academia.edu či ResearchGate jsou sociální sítě pro akademiky, univerzitní studenty, vědce a další chytré hlavičky.
Existuje 17 sociálních platforem, které mají alespoň 300 milionů aktivních uživatelů (dle dat z ledna 2022). Šest z nich uvádí více než bilion uživatelů měsíčně a polovinu z nich vlastní společnost Meta (to je ta super korporace, pod kterou spadá třeba Facebook). Koukni se na seznam níže – na kterých z nich trávíš nejvíc svého volného času?
- Na první příčce se drží samozřejmě Facebook s více než 2,9 miliardami aktivních uživatelů měsíčně.
- Na stříbrné pozici je YouTube, jehož dosah je zhruba 2,5 miliard lidí.
- Následuje WhatsApp s průměrně 2 miliardy uživatelů za měsíc.
- Možná překvapivě na bramborové pozici je Instagram s dosahem 1,452 miliard uživatelů.
- V Česku nepříliš známý WeChat je na pátém místě. Má 1,268 miliardy aktivních uživatelů měsíčně.
- Stále rostoucí TikTok má 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně.
- Potenciální reklamní dosah aplikace Facebook Messenger je o něco nižší než 1 miliarda.
- Čínský TikTok, Douyin, má 613 milionů uživatelů denně.
- Snapchat dnes využívá zhruba 589 milionů lidí měsíčně.
- Na následující příčkách se nachází čínské sociální sítě Kuaishou s 578 miliony uživatelů za měsíc, Sina Weibo s 573 miliony aktivních uživatelů měsíčně a QQ s 552 miliony aktivních uživatelů měsíčně.
- V tom výběru se objevuje i Telegram, který měsíčně používá asi 550 milionů lidí.
- Následuje Twitter, který má 465 milionů uživatelů.
- Pinterest má 431 milionů měsíčně aktivních uživatelů.
- Reddit má přibližně 430 milionů měsíčně aktivních uživatelů.
- Na poslední příčce tohoto seznamu je Quora mající přibližně 300 milionů měsíčně aktivních uživatelů.
Za první sociální síť je považován web SixDegrees.com založený v květnu 1996 a spuštěný o rok později. Zakladatelem byl Andrew Weinreich. Do jedné služby spojil oblíbené funkce, jako jsou založení profilu, seznamy přátel či studium. K dispozici bylo dokonce i posílání zpráv. Na stránce bylo miliony registrovaných uživatelů, ale kvůli nedostatku lidí připojených k internetu bylo použití dost omezující.
Sociální sítě se vyvíjejí rychle. Každý rok jich mnoho vznikne, každý rok jich však také mnoho zanikne. A co možná hůř, mnoho z nich upadne v zapomnění. Vzpomene si ještě vůbec někdo na Clubhouse, který dva roky zpátky způsobil pořádný poprask? Občas se však povede to, že se nová sociální síť v žebříčku udrží. Příklad nejnovější sociální sítě, která je stále v oblibě, je TikTok. Od spuštění v roce 2016 vyrostl na více než bilion aktivních uživatelů. To, co vypadalo jako chvilkové poblouznění, je jedna z nejsilnějších sociálních sítí mladé generace.
Slyšeli jste o novém „Clubhouse“ od Spotify?
Mezi miminko v rodině sociálních sítí patří Spotify Greenroom či Spotify Live. Snaží se hrát na úspěchu Clubhouse a nabízí živé audio konverzace. Zní to až moc podobně, Spotify se však zaměřuje na hudební umělce a sportovce a využívá stávající uživatelskou základnu fanoušků podcastů a hudby. Měsíc po uvedení na trh zaznamenala aplikace 141 000 stažení na iOS a 100 000 na Androidu. Zatím se tato nová platforma příliš neujala, ale Spotify má výhodu, že staví na něčem, co už umí a pro co má dobré předpoklady – zaměření na audio. Tak uvidíme, zda o Greenroom ještě uslyšíme.
Mezi nejoblíbenější sociální sítě v ČR patří jednoznačně Facebook, dost však bojuje o první místo s YouTube. YouTube používá zhruba 91 % české internetové populace nad 15 let. V Česku má svůj účet na Facebooku asi 6 milionů lidí, u Instagramu je to asi o polovinu méně – tedy zhruba 3 miliony. Mnohem populárnější je Messenger, který využívá cca 4 miliony Čechů.
Jak to však vypadalo před nástupem Facebooku na českou scénu? Dokážeš si představit, že místo na Messenger budeš svým kámošům posílat zprávy třeba na Lidé.cz a místo swajpování na Tinderu se s láskou svého života seznámíš na Libimseti.cz. Ještě větší historií je Xchat, který vznikl v druhé polovině 90. let jako komunitní projekt. Pokud ti je méně než 18, asi teď vůbec netušíš, o čem je řeč. Ano, české sociální sítě už patří pouze do šuplíku a my pamětníci už můžeme jen z nostalgie vzpomínat na seznamovací party na Líbímseti či virtuální nástěnku portálu Lidé.cz, která byla vlastně takovou předchůdkyní dnešní zdi na Facebooku.
A když už jsme u sociálních sití – znáš top 3 tance na TikToku?
Nejnovější komentáře