Vybrat si správnou práci není jenom otázkou toho, co bychom chtěli, ale také kolik budeme vydělávat. Různé pozice jsou různě placené a rozdíly mezi těmi nejnižšími platy a těmi opravdu vysokými jsou velmi propastné. Které tedy jsou ty nejlépe placené práce v ČR a kde lze dosáhnout na ty nejvyšší platy?

Co je vysoký plat?

Otázka, na kterou je mnoho odpovědí. Pro někoho je vysoký plat 50 000,- Kč, jinému přijde 100 000,- Kč tak akorát. Pro účely statistik se užívá průměr, kdy ze všech platů odebereme 10 % těch nejnižších a stejně tak 10 % těch nejvyšších. Průměr v ČR se tak počítá z rozmezí od 24 800,- Kč do téměř 74 000,- Kč. Vysoký plat tedy začíná zhruba za 70 000,- Kč, pokud jsme v Praze, jinde budete ti bohatší už s 50 000,- Kč. I místo, kde žijete má totiž vliv na to, jaké finance potřebujete, ale také vyděláváte. Nejvíce je to právě v hlavním městě, nejhorší ekonomická situace je v Karlovarském kraji.

Průměrný plat v ČR v roce 2022 stoupl o 3 470,- Kč na 38 911,- Kč.

Kdo vydělává hodně peněz?

Obecně se dá říct, že hodně peněz vydělávají lidé, kteří se ve svém oboru stali odborníky. Pokud budeš specialista na určitou věc, můžeš si přijít na velké peníze. Často se jimi stávají lidé v oborech, které je opravdu zajímají nebo jsou jim dokonce i koníčkem. Dále potom mohou vydělávat lidé ve zdravotnictví, uměleckém průmyslu, manažeři a také politici.

Nejlépe placené práce v ČR

Rozpětí platů je někdy docela velké, záleží na tom, zda pracuješ v soukromé nebo státní firmě, popřípadě jaký obrat tam je. Jsou ale práce, které vydělávají bezpochyby nejvíc. Často je s nimi spojen stres a velká zodpovědnost.

  • Vrcholový manager může vydělávat opravdu vysoké částky. Na pozici generálního ředitele si přijdeš i na 200 000,- Kč měsíčně i víc. Znamená to ale být neustále v práci, brát si jí i domů a podobně. Výdělek je totiž závislý na prosperitě firmy. Nižší ředitelé, tzn. ekonomičtí, výkonní, IT a další mají platy také vysoké od 100 do 150 000,- Kč, ale také je to velká zodpovědnost, celé oddělení musí fungovat.
  • Krizový manažer přichází do firmy ve chvíli, kdy hrozí krach. Má za úkol dostat společnost z potíží. Ti nejlepší klidně mohou dostávat až 200 000,- Kč měsíčně. Je zde opět velmi nutné umět bravurně zvládat stres, navíc je to práce v nepříliš přátelském a vlastně cizím kolektivu. Mnohdy tak nepatří mezi oblíbence.
  • Řídící letového provozu dohlíží na leteckou dopravu. Musí zajistit plynulý a bezpečný provoz na nebi. Musí se dokonale soustředit. Plat je tu od 150 000,- Kč. Ani piloti nejsou příliš pozadu, berou okolo 120 000,- Kč. Musí být naprosto zdraví, psychicky odolní, rozhodní a zodpovědní.
  • Lékař si může vydělat hodně. Velmi zde platí, že odbornost je důležitá. Lékař specialista může brát 100 až 150 000,- Kč. Přes 100 000,- se může vyšplhat i plat lékařského poradce, který sleduje a zavádí klinické studie, pomáhá školit, spolupracuje s výzkumem a také médii.
  • Advokát je jeden z oblíbených cílů studentů. Kromě skvělé orientace v právu je třeba být také výborným řečníkem, kterému nechybí trochu ostré lokty a umí se prosadit. Z obyčejného právníka se advokát stane až po praxi advokátního koncipienta a složení advokátních zkoušek. Plat pak také roste s úspěchem na soudním poli. Dobrý advokát si klidně přijde na 100 000,- za měsíc.
Přečti si také:   K čemu jsou rekvalifikační kurzy a proč musí mít akreditaci?
co-je-vysoky-plat

Kdo má nejvyšší plat v ČR?

No přece ten nejvyšší! Nejvyšší plat v ČR má samozřejmě prezident. Činí 300 000,- Kč měsíčně. Nepočítáme do toho další benefity a výhody, které plynou z postu prezidenta. Ačkoli někdy vypadá jednoduše být prezidentem, není. Je to takový generální ředitel jedné obrovské firmy. Ačkoli má plno podřízených, je na něm, aby vše fungovalo. Obyčejní poslanci si pak přijdou na 90 000,- měsíčně plus benefity.

Nejlépe placené práce ve zdravotnictví

Nutno říci, že stát se lékařem, znamená mít určité poslání. S touto profesí je také spojená prestiž, kterou vyvolá každý, kdo se představí jako doktor. Je zde velký rozdíl také v tom, zda pracujete ve veřejném zdravotnictví, kde jsou platy vázány tabulkami. Ty jsou rozděleny do tříd podle důležitosti a praxe. Práce v soukromém sektoru může přinést velké peníze, jinak je zde garantovaná mzda v sedmé platové třídě. Nyní je tato výše 29 400,- Kč. Kolik si lze vydělat ve zdravotnictví?

  • Lékař může mít přes 100 000,- podle specializace.
  • Zubař není oblíbený, ale pacienty má stále. Plat i přes 80 000,-.
  • Vrchní sestra si přijde i na 60 000,-.
  • Veterinář může brát přes 50 000,-.
  • Dentální hygienikklinický psycholog i hlavní sestra mohou brát přes 40 000,-.

Dobře placená práce bez vzdělání?

Jistě, i to je možné. Často jsou to umělci v různých odvětvích. Pokud máte talent může vám škola pomoci, pokud ho nemáte, je to marné. V podstatě ale umělec vzdělání nepotřebuje. Opět ale platí, že musí být dobrý, aby byl příjem dostatečný. Často slavné osobnosti propagují jiné společnosti a z toho profitují. Jejich příjem tak stále může růst. Podobné je to se sportovci, kteří ale musí tvrdě pracovat na tom, aby se dostali na vrchol. Počítačoví maniaci se zase mohou uchytit v oblasti IT, která se stále rozšiřuje. Také lze podnikat třeba ve službách a vydělávat vlastně i bez vzdělání.

Za každým vysokým výdělkem je vždycky hromada tvrdé práce, ať už psychické, či fyzické. A třeba právě brigáda online tě dostane tam, kam chceš.