Vlastní maturitní ples, to je něco, co člověk zažije jen jednou, a proto by měl být perfektní. Co si ale budeme povídat, je to velká akce pro spoustu lidí a zařídit takovou událost není jen tak. Pojďme se podívat, na co při organizaci maturáku nezapomenout – co vše je potřeba zařídit.

Organizace plesu

Na každé škole to může být trošku jinak, ale organizace plesu obvykle spadá na hlavu menší skupince studentů, kteří spolu se zaměstnancem školy vše zařizují. A co to vše obnáší?

Při plánování maturitního plesu si vytvořte to-do list věcí, které je potřeba zařídit:

  • Zajištění prostor pro konání plesu
  • Maturitní šerpy nebo maturitní stužky (může být i oboje)
  • Dekorace pro vyzdobení místa konání
  • Moderátor večera
  • Kapely, které budou hrát k poslechu i tanci
  • Zábavné vystoupení
  • Věci do tomboly (k tomu se ještě vrátíme)
  • Propagace maturitního plesu
  • Fotograf na maturitní ples

A teď hezky postupně

Prostor ke konání plesu obvykle zajišťuje škola a také za něj buď platí, nebo alespoň přispívá. Nájem sálu se obvykle hradí také ze vstupenek, sponzorských darů, darů od rodičů, případně ze zisku z tomboly.

Co by to bylo za maturitní večírek bez stužkování či šerpování. Jestli zvolíte jedno, druhé, nebo obojí, to je čistě na vás. Tak jako tak by na šerpách či stužkách měla být uvedena třída, roky studia a případně nějaká oblíbená hláška třídy.

Aby to mělo styl, nesmí na maturitním plese chybět dekorace. Oživí to sál a vytvoří tu správnou atmosféru. Stačí pár balónků a dekorace na stůl. Ale nemusíte se držet při zemi, taková slavobrána pro stužkované bude stylová, a navíc bude dobře vypadat na fotkách.

Jakákoliv akce potřebuje svého moderátora. Můžete si zaplatit profesionála, nebo se moderování ujme některý ze studentů či učitelů. Moderátor má na starosti řízení programu od začátku až do konce. Zahajuje ples, uvádí kapely, informuje návštěvníky o harmonogramu plesu.

Přečti si také:   Lázně nejsou jenom pro starý: Vyjeď za přírodou do Karlovy Studánky a Jáchymova

Nepodceňte výběr kapely a DJe. Metalová kapela se sice může líbit některým účastníkům, ale jen těžko si na ni všichni zatancují. Ples se zkrátka neobejde bez kapely, která je schopná zahrát písničky v rytmu polky, valčíku, foxtrotu, waltze apod. DJe pak přebere pódium se svými rytmy v pozdějších hodinách.

planovani-maturaku

Na plesech taky obvykle vystupují různé uskupení – ať už to jsou ukázky klasických tanců, moderní styly, nebo třeba poledance, slouží k zabavení návštěvníků.

Tombola je taková klasika a patří na harmonogram maturitního večírku. Jednak udělá radost výhercům, a hlavně je to způsob, jak vybrat dostatek peněz na pokrytí nákladů při organizaci plesu. Věci do tomboly shánějte u sponzorů – firmy rády přispějí fyzickými dary výměnou za propagaci v podobě umístění banneru na pódium. Můžete oslovit místní firmy nebo hledejte mezi rodiči studentů. Ať už jako podnikatelé, nebo zaměstnanci, rádi pro své děti zařídí nějaký ten dar.

Protože je maturitní ples opravdu výjimečnou událostí, nezapomeňte na fotografa. Budete mít jistotu kvalitních fotografií, které budou hezkou vzpomínkou na tento den.

Na závěr plánování nezapomeňte na propagaci akce – čím víc lidí přijde, tím víc peněz získáte – jak na pokrytí nákladů, tak třeba zbude i něco navíc a vy si budete moct se třídou ještě připravit parádní zapíječku. Proto informaci o akci uveřejněte všude, kde to jde. Na sociálních sítích, v místním tisku, v informačním centru, na webu školy a nebojte se ani plakátů či letáčků.

Vše si hlavně dobře spočítejte – jaké budete mít náklady a jaké očekáváte výnosy. Abyste ples nemuseli platit z vlastní kapsy.