S ukončením studia jdou ruku v ruce určité náležitosti, které musíš vyřídit, pokud se ti ještě nepovedlo najít zaměstnání, nebo pokud nepokračuješ v dalším studiu. Dáme ti pár tipů, kdy se přihlásit na Úřad práce po ukončení studia a jak postupovat.

Pokud hned po studiu nenastupuješ do zaměstnání ani nepokračuješ v dalším studiu, je potřeba myslet na to, že za tebe nikdo nezaplatí zdravotní pojištění, které je ze zákona povinné. Doposud je za tebe platil stát, díky statusu studenta. Proto je důležité přihlásit se na Úřad práce, ať pojištění nejde z tvé vlastní kapsy.

Kdy se přihlásit na Úřad práce a co s sebou

Na úřadu práce (v místě trvalého pobytu) se jdi přihlásit 3 dny poté, co ti skončil status studenta. Potřebuješ občanský průkaz a potvrzení o ukončení studia, tedy výuční list, maturitní vysvědčení či později vysokoškolský diplom.

Po vyplnění formulářů na Úřadu práce a zařazení do evidence se nahlas na své zdravotní pojišťovně. Musíš nahlásit vzniklé změny.

Podpora v nezaměstnanosti po ukončení studia

Nárok na podporu v nezaměstnanosti (tedy na dávky) nemáš.  Ten vzniká pouze v případě ročního pracovního poměru, a to i při studiu. Pokud to není zrovna tvůj případ. Přesto se ale na Úřad práce přihlas, sice nedostaneš sociální dávky, ale právě kvůli výše uvedenému placení zdravotního pojištění je to důležité.

Jak dlouho po ukončení studia jsem student

Po úspěšném ukončení studia na střední nebo vyšší odborné škole ti zůstává status studenta až do konce prázdnin, tedy do 31. srpna. Pokud nebudeš pokračovat v dalším studiu, máš 3 dny na to nahlásit se na Úřadu práce, tedy do 3. září.

Přečti si také:   Brigáda online: Ideální ke studiu i cestování

Pokud ukončíš studium bez vykonání závěrečné zkoušky, končí ti status studenta hned ke dni ukončení studia.

Shrnutí: Pokud nepokračuješ v dalším studiu třeba na vysoké škole a studium je ukončeno řádně vykonáním závěrečné zkoušky, nahlas se na Úřadu práce do 3. září. Pokud už sis zvládl najít zaměstnání, nemusíš Úřad práce vůbec řešit.

Máme pro tebe článek, ve kterém poradíme, co si vybrat za povolání, pokud je to něco, co zrovna řešíš. A možná ti s volbou pomůže i výběr nejlépe placených prací v ČR.