Češi jsou odjakživa národem lázeňských povalečů, a i když nás trochu zbrzdil komunismus, kouzlo lázní znova objevuje více a více lidí různých věkových kategorií. Zmobilizuj svou partu kámošů a jeďte se společně přesvědčit, že lázně už dávno nejsou jen pro staré a nemocné. Dneska tě navnadíme na nejstarší radonové lázně v Česku v Jáchymově a na doslova dechberoucí Karlovu Studánku. Nikde v Česku se totiž čistějšího vzduchu nenadechneš.

Hodně muziky za méně peněz

Až ti někdo řekne, že Jáchymov je celý rozbitý a že tam chcípl pes, rozhodně mu nevěř. Ve škole tě asi učili, že v Karlovarském kraji to žije hlavně v lázeňském trojúhelníku a na středověké město Jáchymov úplně zapomněli, no ale to je škoda. Představ si temné lesy, nespočet turistických stezek, odpočinek na lázeňských procedurách, blbnutí na tobogánu a večer vychlazený žejdlík v místní nálevně, a to všechno za polovic ve srovnání s Karlovými Vary. 

Nejúčinnější radonové lázně u nás a toulky přírodou

Lázně Jáchymov je navíc česká rarita. Jedná se o nejstarší a nejúčinnější lázně s radonovou vodou u nás. Množství minerálů pod městem a jejich těžba zapříčinily to, že zdejší voda má léčebné účinky a jezdí sem lidé z širokého okolí. 

Pokud ale hledáš spíš něco, kde si dáš přes den pěkně do těla a večer se naložíš do vířivky, nech dopolední termíny procedur jiným hostům a vydej se na některou z mnoha lázeňských stezek. Okolo města, především nahoře v kopcích a temných lesích narazíš na staré kapličky, pítka a studánky. Trasy jsou různě dlouhé a o celodenní procházky tady není nouze. Večer zregeneruješ v bazénu nebo na masáži a další den jedeš nanovo.

Přečti si také:   Proč papírový diář nikdy nebude oldschool?

Jeď se nadechnout do Hrubého Jeseníku

Na druhé strany naší republiky je les, za ním ještě hustší les a v něm je malé malebné lázeňské městečko s názvem Karlova Studánka. Tyto lázně mají jedno české prvenství, a to že disponují nejčistším vzduchem ze všech lázní v ČR, a že jich tady máme. Zvlášť pokud bydlíš ve městě a čistý duch si neviděl ani z vlaku, tady tě to praští hned jak vystoupíš z autobusu.

Z lázní až na Praděd

Karlova Studánka sice nabízí jen pár malých hospod, žádné bary a kluby, nudit se tu ale rozhodně nebudeš. Lázně Karlova Studánka totiž představují vstupní bránu do jedněch z nejhezčích hor v Česku, do Hrubého Jeseníku. Pěšky se tak můžeš vydat až na Praděd, kde vyjedeš až nahoru na vysílač, odkud za dobrého počasí uvidíš pořádný kus Česka i Polska. Cestou zpátky to pak můžeš sejít po stezce Bílé Opavy. Tahle cesta se táhne přes řetězy, žebříky a rodiny s dětmi se jí většinou vyhýbají. O adrenalin tak rozhodně není nouze. Stezka navíc končí přímo v Karlově Studánce, nemusíš tak hledat, jak se dostaneš zpátky na hotel. 

Kromě procedur, které nabízí lázeňské hotely si můžeš jít odpočinout do krytého bazénu, ke kterému patří i saunový svět, případně si rezervovat vířivku v uzavřené místnosti jen pro sebe a svoje kamarády.

A budeš-li mít cestu z Karlovi Studánky na jih Moravy, pak určitě nevynechej nejhlubší místo v ČR.