Zajímá tě, jaké je nejhlubší místo v ČR? Pak se za ním vydej do města Hranice v Olomouckém kraji. Nachází se v národní přírodní rezervaci Hůrka u hranic na pravém břehu řeky Bečvy.

Jak hluboké je nejhlubší místo v ČR

Hranická propast s naměřenými 473,5 metry je nejen nejhlubším místem v České republice, ale zároveň díky naměřené hloubce vody 404 metrů i nejhlubší zatopenou propastí na světě. Její hloubka je pravděpodobně daleko větší, odborníci se domnívají, že může dosahovat hloubky až 1000 metrů, nicméně zatím nikdo nebyl schopný to změřit a dokázat.

Výlet za nejhlubší zatopenou propastí světa

Chceš se jet na Hranickou propast podívat? Pak se vydej do Hranického krasu, kde si můžeš zároveň projít Zbrašovské aragonitové jeskyně. Na nejhlubší místo v tuzemsku se dostaneš nejjednodušeji ze železniční zastávky Teplice nad Bečvou. Tam můžeš svůj výlet začít v informačním turistickém centru, kde zjistíš spoustu užitečných informací a díky 3D modelu si uděláš představu o tom, jak to vypadá pod vodní hladinou.

Od propasti je také krásný výhled na Beskydy, Hostýn či Kelečský Javroník. Naučnou stezkou dojdeš až ke zřícenině hradu Svrčov.

Zajímavosti o Hranické propasti

  • První zmínka o propasti se datuje zpět až do roku 1580.
  • O změření hloubky propasti se pokoušeli už v roce 1900.
  • O Hranické propasti věděl už Jan Ámos Komenský, který ji zaznamenal na plánu Moravy.
  • Dno se v minulosti měřilo pomocí olovnice, postupně se zapojovala modernější technika. Během století proběhlo několik měření, přičemž vždy dosáhli hlubšího bodu. Hloubka 404 metrů byla poprvé zaznamenaná až v roce 2016.
  • Unikátní je i způsob vzniku propasti. Vznikla totiž netypickým způsobem – zezdola nahoru. Krasovým činitelem nebyla obyčejná voda, jako tomu bylo u ostatních propastí, ale uhličitá minerálka proplyněná oxidem uhličitým. Ta rozpouštěla vápencový masív zespodu. Způsob vzniku propasti je příčinou její hloubky.
Přečti si také:   Jak vycestovat do zahraničí jako student

Zajímají tě světová nej? Mrkni se, jaká je nejtlustší kniha na světě zaznamenaná v Guinessově knize rekordů.