Výběr budoucího povolání není totéž jako výběr nových bot nebo koberce do pokoje. Rozhodně se nevyplatí vzít to první, co se ti dostane pod ruku. Než se rozhodneš, co chceš v životě dělat, co si vybrat za povolání, je třeba zvážit několik věcí. Předpoklady, uplatnění, v neposlední řadě i budoucí finanční ohodnocení nebo to, zda tě práce bude bavit.

Předpoklady aneb jaké povolání se ke mně hodí

Pravděpodobně máš jasno v tom, zda jsi spíš technický nebo humanitní typ. Pokud chceš ale zvolit to správné povolání, doporučujeme ti vyzkoušet test osobnosti. Nejznámější je asi Hollandův psychotest (metoda RIASEC). Ten je uznávaný americkými psychology a dozvíš se díky němu, v jakém odvětví se v budoucnu můžeš dobře uplatnit. Test zkoumá osobnostní vlastnosti a na jejich základě ti doporučí nejvhodnější povolání.

Slovo RIASEC je složeno ze šesti písmen, která odpovídají šesti základním typům osobností: praktický (realistic), vědecký (investigative), umělecký (artistic), společenský (social), podnikavý (enterprising) a konvenční (conventional). Každý člověk je pak některým z těchto typů, případně třeba kombinací dvou.

Volba povolání z hlediska pracovního uplatnění 

Předtím, než vystuduješ nějakou školu či se rozhodneš podnikat v nějakém odvětví, je třeba podívat na to, jaká je situace na trhu práce. Z hlediska budoucího uplatnění jsou nejlepší volbou IT obory, strojní, technické a vysoké školy s elektrotechnickým zaměřením, lékařství. Pokud jsi spíše humanitně zaměřený člověk, bude dobrou volbou pedagogická fakulta. Chceš-li pracovat rukama, můžeš zkusit obory jako klempíř, pokrývač, tesař.

Práce „nanečisto“. Zjisti, co si vybrat za povolání

Pokud se v noci budíš ze snu s myšlenkami na svou budoucnost a v hlavě ti neustále zní: „nevím, co chci dělat za práci“ či „nevím, jaká práce by mě bavila“, zkus vyrazit někam na brigádu, nebo vyzkoušej brigádu online. Není totiž nic lepšího, než vyzkoušet pár zaměstnání a ujasnit si základní věci. Poté, co strávíš nějaký čas obsluhováním v restauraci, prací u počítače, doučováním, telefonováním, nočním doplňováním zboží v supermarketu nebo třeba hlídáním dětí, budeš mít jasno alespoň v základních otázkách. Budeš vědět, zda chceš pracovat spíše hlavou nebo rukama, spíše s lidmi nebo o samotě, zda ti vyhovuje práce přes den či v noci, kolik hodin denně chceš pracovat atd. Dozvíš se také to, zda pro tebe bude lepší, necháš-li se zaměstnat, anebo zkusíš podnikat.

Přečti si také:   Brigáda online: Ideální ke studiu i cestování

To nejdůležitější při výběru povolání

Málem bychom zapomněli na tu nejdůležitější věc. Práce tě musí bavit! Přece nechceš po celý zbytek života vstávat s pocitem, že zase strávíš den někde, kde to nesnášíš, děláním něčeho, co nenávidíš. Takže dříve než padne finální rozhodnutí, polož si otázku: „Bude mě to bavit?“