Říká se, že kočky mají devět životů. Těžko dokážeme, jestli je to pravda, ale tuhý kořínek se jim upřít rozhodně nedá. Své o tom věděl i kocour, který se stal členem posádky tří válečných lodí.

Bismarck – klenot německého námořnictva

Kocour jménem Oskar se mohl pochlubit velmi exkluzivním lovištěm. Bitevní loď Bismarck byla chloubou Hitlerovy Kriegsmarine. 250 metrů dlouhý stroj se měl stát postrachem nepřátel, stejně jako kdysi Železný kancléř.

V květnu 1941 se Bismarck s posádkou dvou tisíců mužů a jedním kocourem vydal na svou první misi do Atlantického oceánu. Cvičení na Rýnu, což bylo krycí jméno této akce, začalo výborně. Bismarckovi se společně s lodí Prinz Eugen podařilo potopit HMS Hood – „maskota“ britského válečného loďstva. Bismarck ale tento skalp nezískal zadarmo, palba z Hoodu ho poškodila. Velitel lodi Lütjens rozhodl o přesunu k francouzskému pobřeží.

Ke smůle Kriegsmarine si ale Britové rozhodně nechtěli nechat ujít příležitost k pomstě. 27. května se podařilo letectvu Bismarcka vypátrat a následně jej Královské námořnictvo poslalo ke dnu. Z celé posádky se zachránilo pouze 115 mužů. A kocour. Posádka HMS Cossack, která myšilova (kocoura) vytáhla z vody, ho překřtila na Sama.

HMS Cossack a druhá evakauace

Na torpédoborci Cossack se ale Sam dlouho neohřál. 23. října téhož roku byl konvoj, kde Cossack sloužil jako doprovod, napaden německými ponorkami. Loď dostala zásah torpédem a snaha odtáhnout ji do přístavu bohužel přišla vniveč. 27. října šla loď ke dnu západně od základny na Gibraltaru. Sam putoval na Ark Royal. Tato loď shodou okolností sehrála důležitou roli v potopení jeho prvního působiště Bismarcku.

Přečti si také:   Máš tvořivého ducha? Přihlas se do soutěží a dej o sobě vědět!
valecna-lod-a-kocour-sam
Ilustrační foto

HMS Ark Royal – smůla pokračuje

Kočky mají údajně nosit námořníkům štěstí. Možná to Samovi zapomněli říct nebo kocour poznal palubní torpédové bombardéry Swordfish, které Bismarcka několikrát zasáhly a zařídily Samovi nedobrovolnou koupel. Tak nebo tak, 14. listopadu 1941 si německé ponorky našly i Ark Royal a poslaly ji ke dnu. Kvůli konstrukčním nedostatkům stačil pouze jeden zásah. Naštěstí pro posádku se loď potápěla pomalu, takže se všichni námořníci i kocour stihli zachránit.

Penzionován (pro jistotu)

Královské námořnictvo možná začalo něco tušit a rozhodlo se neriskovat, že by se pod Samovými tlapkami potopila nějaká další loď, takže ho poslalo ke guvernérovi Gibraltaru do výslužby. Později se Sam přestěhoval do Belfastu, kde spokojeně žil až do roku 1955.