Vysoká škola je naprosto skvělým životním obdobím. Poznáváme nové lidi z celé republiky, zažíváme velkou míru samostatnosti a prohlubujeme znalosti v oboru, který nás zajímá. Je to zábava, dokud se neblíží konec studia a závěrečné zkoušky. Neboj, i s tím poradíme. Čti dál a zjistíš, jak se učit na státnice.

Kdy se začít učit na státnice

Každý z nás je jiný studijní typ, někomu lezou vědomosti do hlavy rychle, někdo zase potřebuje více času. Už se pravděpodobně dobře znáš, a tak víš, jak dobrou (nebo špatnou) máš paměť. Pracuj s tím, co o sobě víš.

Jak dlouho se učit na státnice? Zjisti, kolik otázek se musíš dohromady naučit. Dej si jeden den, kdy se zkusíš naučit co nejvíce otázek. Ten počet bude průměrem na jeden den. Z toho si vypočítej, kolik dnů potřebuješ na všechny otázky. Alespoň týden si nech jen na opakování, to je zásadní. Bez opakování v tom budeš mít zmatek a hodně zapomeneš. Ideálně si do plánu přidej alespoň týden rezervního času, nikdy nevíš, co se může stát – onemocníš nebo budeš muset řešit nějaký problém. Nebo zkrátka budou dny, kdy toho budeš mít dost a nenaučíš se ani jednu otázku.

Vypracuj si otázky

Na čem však můžeš pracovat už v průběhu roku jsou otázky. Otázky pravděpodobně snadno seženeš už vypracované od starších ročníků, ale v rámci kvalitní přípravy se hodí si je vypracovat na vlastní pěst. Proč? Přece i tím se učíš. Hodí se to obzvláště u látky, která je obtížnější na pochopení nebo zapamatování.

Přečti si také:   Jak citovat v bakalářské práci

Jak se učit na státnice? Měj v tom systém

Rozvrhni si, kterým předmětem začneš. Učit se vše najednou by mohlo způsobit pěkný zmatek v hlavě. Skvělým pomocníkem jsou kartičky. Až se naučíš otázku, začni si ji opakovat. Při opakování si na kartičku (prázdný obdélník papíru) napiš název otázky a její osnovu, důležité body. Druhý den, než se začneš učit další otázky, si vezmi do ruky kartičky z předchozího dne a vše si zopakuj pomocí osnovy na kartičce. Lépe se ti to uloží do hlavy. Kartičky využiješ také při závěrečném opakování v posledním týdnu.

kdy-se-zacit-ucit-na-statnice

Nezapomínej ovšem na svoji duševní pohodu a občas vypni notebook, zavři knížku a běž se projít, zaplavat si nebo zaběhat. Fyzická aktivita a čerstvý vzduch tě unaví, uleví tvé hlavě a bude se ti dobře spát. S vyčerpáním se toho moc nenaučíš. To platí i noc před státnicemi. Neuč se celou noc ve snaze dohnat, co se nestihlo. Unavená hlava si daleko hůře vybaví, co si dříve pamatovala.

Nestresuj se

Jestli tvůj časový plán nevychází, nebo už je pozdě a zkoušky máš za týden, hlavně zachovej klid. Není to ideální situace, ale když zabereš, doženeš alespoň něco. Hlavně to nevzdávej – u státnic si taháš jen několik otázek, nikoliv vše, takže šance je. Třeba budeš mít štěstí a vytáhneš si to, co umíš.

Nestresuj se ani v případě, že tvoje státnice nevyšly napoprvé. Pokusů máš víc a alespoň víš, na čem ještě zapracovat.

Potřebuješ trošku vzpruhu? Přečti si, co dělat, když se nedaří.

Tak hodně štěstí!