Karlštejn je stavbou, která zaujímá v české historii zcela výjimečné postavení. A to nejen tím, že o ní dokonce natočili filmaři oblíbený muzikál. Jak to bylo s dámským pokolením na hradě ve skutečnosti a jaké další zajímavosti se s ním pojí?

Jak se lišila filmová Alžběta od té skutečné

Mimochodem, onen film rozhodně nebyl originálním výmyslem scénáristy a režiséra Zdeňka Podskalského. Noc na Karlštejně je původně divadelní hra, jejímž autorem je Jaroslav Vrchlický. Poprvé byla uvedena v Národním divadle 28. května 1884.

Legenda o tom, že ženy na hrad měly vstup přísně zakázán a porušit se toto rozhodnutí odhodlala až královna Alžběta Pomořanská, jež si v zamilovanosti zkrátka nemohla pomoci, skutečně patří do sféry pohádek. Dámy na hrad ve skutečnosti mohly. Zákaz se vztahoval pouze na kapli Svatého kříže. To jen slovutný literární klasik Vrchlický si poněkud skutečnost upravil.

Co je ovšem pravdivé, to je pouto, které urozený pár pojilo. Ač bylo císaři v roce 1363 už 47 let a bral si tehdy teprve šestnáctiletou Alžbětu, ta si svého muže vážila a měli spolu hezký vztah.

Jak to bylo s Karlštejnem doopravdy

Ve skutečnosti také císař na Karlštejně nijak pravidelně nepobýval, mnohem častěji sem jezdil jeho syn Václav IV. Práce na budování Karlštejna započaly patrně již v roce 1348. Hrad měl od samého počátku sloužit pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

Kdo se zaměří na jeho typickou siluetu, nemůže mu uniknout, že pro koncept stavby bylo zvoleno charakteristické řešení, kdy se jeho zdi stupňovitě zvedají do několika pater, což má symbolizovat jeruzalémskou Svatou horu s chrámem na vrcholu.

Přečti si také:   Co vidět v Karlových Varech? Od festivalu po Becherovku

V české historii má tak Karlštejn zcela výjimečné postavení a každý rok sem zavítá minimálně 200 tisíc návštěvníků. Což z něj činí jednu z nejnavštěvovanějších českých památek. Prakticky každý návštěvník si odsud odváží jedinečné zážitky.

Jak si užít prázdniny na Karlštejně

A kdy jindy než právě o prázdninách vyrazit za krásami naší vlasti? Nadcházející teplé dny můžeš využít třeba i ty k návštěvě Karlštejna a dalších zajímavých míst v Česku. Protože samotné střední Čechy nabízejí doslova nepřeberné možnosti zábavy, hodit se ti určitě bude také ubytování v penzionu Karlštejn.

karlstejn-ubytovani

Jde o stylové zařízení nacházející se v těsné blízkosti hradu. Nabízí hned 10 komfortně zařízených pokojů. Ty jsou plně vybaveny vlastním televizorem, možností WiFi připojení, ale například také vysoušečem na vlasy a dalším potřebným hygienickým zázemím. V interiéru je rovněž instalována nová vinylová antialergická podlaha a celek dotvářejí půvabné dekorace.

Zároveň je objekt situován nedaleko řeky Berounky. Ta je oblíbeným rájem vodáků. Řeka je dostatečně pomalá i pro začátečníky, o zážitky však nikoho nepřipraví především díky jedinečné přírodě. Jednoznačně se tak vyplatí se tu zdržet alespoň pár dní.