Vlastní auto přináší sladkou chuť svobody a nezávislosti. Spontánní výlety s kamarády, sobotní kino, nákupy nebo letní road trip. To vše bez nutnosti prosit rodiče o půjčení rodinného vozu. Zní to lákavě, že? S pohodlím vlastního auta je ale spojena i odpovědnost a náklady s jeho provozem. Před vysypáním prasátka v nejbližším autobazaru si nejprve odpovězte na následující otázky.

Jak daleko to máte do školy?

Je-li vaše fakulta pár tramvajových zastávek od bydliště, je auto zbytečným přepychem. Když bydlíte na kolejích a dojíždíte dvakrát týdně přes půl republiky, jeví se na rovnici náklady na dopravu vs. finanční návratnost lépe vlak nebo autobus. Auto je rozumnou volbou v případě, pokud bydlíte v příznivé dojezdové vzdálenosti od školy nebo se potřebujete efektivně přesouvat mezi studiem, volnočasovými aktivitami a prací.

Kolik peněz se skrývá na vašem studentském kontě?

Auto není jen o tankování benzínu. Kromě vyšší počáteční investice počítejte s platbami za pojištění a pravidelný servis. Alternativní možností pro pracující studenty je úvěr na auto.

Kde budete parkovat?

Velká města jsou přecpaná auty a najít bezplatné parkování se zdá být těžší než spatřit Lochnesku. Ne každá univerzita poskytuje možnost parkování ve své blízkosti. Předem si zjistěte možnosti, kde můžete svého plechového mazlíka nechat bezpečně stát.

Konečné rozhodnutí, zda si pořídit auto, či ne, je vždycky jen na vás. Co je ale nejpodstatnější? Vychutnávat si studentský život naplno – s autem, či bez něj! 😉

Přečti si také:   Vyplatí se důchodové připojištění