Není vcelku obvyklé, aby se k otázkám světového klimatu a znečištěného prostředí vyjadřovali teenageři. Švédská studentka Greta ale taková je. Svými ideály, zápalem, mladým věkem a neutuchající angažovaností připomíná zarputilou Lisu Simpsonovou z kresleného seriálu. Kde se ale vzala Greta Thunberg? A jak vážně svět bere starosti mladé aktivistky?

kdo-je-greta-thunberg

Greta chtěla být jako dítě astronautka a globální oteplování ji pálilo již od dětství, když o něm poprvé zaslechla ve škole v jejich osmi letech. V jedenácti propadla depresi a trpěla poruchou příjmu potravy. Dlouhých šest let si Greta o klimatické situaci vyhledávala informace a problematiku globálního oteplování ve volném čase studovala. Svou rodinu přiměla přejít na veganskou stravu, nakupovat co nejméně věcí a pořídit elektromobil. Svého snu stát se astronautkou se Greta vzdala rovněž, kvůli snížení uhlíkové stopy.

Greta chodila pravidelně protestovat před švédský parlament a apelovala na politiky, aby konečně diskutovali klimatické problémy. Sama uvádí, že k činům ji inspirovala aktivistka za práva černochů Rosa Parks, která v roce 1955 odmítla uvolnit místo v autobuse bělošskému cestujícímu. Trvající stávka kvůli řešení klimatických problémů pro ni byla natolik důležitá, že jinak spořádaná studentka Greta přestala chodit v pátky do školy, a namísto toho se věnovala stávce. Psalo se tehdy září 2018, a o tři měsíce později ji časopis Times zařadil mezi 25 nejvlivnějších teenagerů daného roku. 15. března loňského roku Greta zorganizovala celosvětovou školní stávku (#FridaysForFuture), které se účastnilo na 1,4 milionů středoškoláků v celkem 112 zemích.

Greta a její onemocnění

Za svou zarputilost Greta sklízí jak obdivné komentáře, tak výsměch nejvyšších politiků, včetně Donalda Trumpa. Může za to Gretino onemocnění, Aspergerův syndrom, který spolu s poruchou ADHD stojí za Gretiným černobílým viděním světa. Zároveň ale tato jedinečná kombinace pomáhá Gretě soustředit se na jednu věc spoustu hodin v kuse. Je to i důvod, proč zpočátku mnozí ekologové nebrali Gretu vážně. Na druhou stranu má ale Greta díky své několikaleté rešerši dokonalý přehled o tom, kolik emisí v kterém roce vyprodukovalo například Švédsko.

Greta mnohé motivovala prohlášením na Twitteru

Jméno Greta Thunberg se stalo synonymem dnešní doby pro klimatickou bdělost a ostražitost. Na útoky oponentů, zesměšňující Gretu pro její onemocnění, reagovala na Twitteru slovy: „Když hateři útočí na vzhled a odlišnosti, znamená to, že nemají žádné další argumenty. A v tu chvíli víš, že vyhráváš.“

Ani jí se nevyhnulo mnoho memů

To by nebyl člověk známý, aby k jeho osobně nevzniklo několik memů. Celé vlákno najdeš na Redditu. To by nebyl ani TMBK, aby se i v jeho tvorbě neobjevila Greta. Sdílíme jeden z jeho kousků.

Náš dům je v plamenech

Greta se v 15 letech vrhla také na knihu, kterou napsala spolu se svými rodiči. V knize najdeš nejen projevy mladé aktivistky, ale zjistíš něco o jejím životě a problematice, které se věnuje, tedy změnám klimatu, globálnímu oteplování a samotnému životnímu prostředí.

Zajímá tě, jaké kroky Greta podniká aktuálně v jejím boji proti klimatickým změnám? Sleduj ji na Twitteru, Instagramu nebo Facebooku

Přečti si také:   Zjisti i ty, jak se recykluje plast: Možná tě to překvapí