S narůstajícím počtem uživatelů uvědomujících si důležitost ochrany svých údajů na internetu se rozšiřuje i využívání VPN. Šifrovaná soukromá síť však poskytuje i další služby, které vám mohou usnadnit život.

Co je VPN?

VPN je zkratka pro virtuální privátní síť – jedná se o službu kódování údajů (poloha, IP adresa a aktivita na internetu), čímž je chráněno vaše soukromí. Komunikace je vedena v šifrovaném tunelu propojujícím dva počítače kdekoliv na světě pomocí VPN serveru. S přenosným notebookem  se tak můžete bezpečně připojit ke školnímu či pracovnímu počítači a síti – jako byste jej měli přímo u sebe doma, na dovolené nebo kdekoliv jinde.

Jaké jsou další výhody VPN?

Díky šifrování informací poskytovatel připojení nevidí, které webové stránky procházíte nebo s kým si píšete. Stránka zase nedokáže přečíst vaši IP adresu či místo, odkud jste se připojili. Chráníte tak své soukromí před hackery i samotnými weby. Díky VPN se můžete bezpečně připojit i k veřejné nebo široce přístupné wi-fi.

Některé stránky zamezují zobrazování obsahu uživatelům z určitých států. K obsahu blokovanému v ČR se můžete dostat přes VPN, která nasimuluje místo vašeho připojení z vámi zvolené země. Lze tak navštívit i v tuzemsku nedostupné stránky či vstupovat na blokované české weby během cestování – s VPN je přístup umožněn oklikou přes jiný stát.

VPN má i své nedostatky

Nevýhodou VPN je přes všechno zabezpečení nedokonale soukromý přenos dat. Při komunikaci totiž v jednom okamžiku dochází k jejich rozšifrování, a to na serveru poskytovatele VPN, který k nim má jako jediný kompletní přístup. Proto je důležité si zvolit důvěryhodnou společnost, jež prověřuje i bezpečnost využívaných datacenter se servery.

Přečti si také:   Mám žízeň, ajajajaj. Nadsázka je sranda, závislost ne

Připojení přes VPN bývá až o cca 10 % pomalejší a odezva trvá déle. To může být problém u rychlých online her či jiných akčních činností.

Některé platformy s geograficky blokovaným obsahem (např. Netflix) úspěšně zamezují přístupu z VPN serverů, obsah tak nemusí být vždy dostupný.

VPN služby mohou využívat i osoby provádějící útok na určité stránky. Ohrožené weby pak zablokují všechny uživatele přicházející z daného VPN serveru (tedy potenciálně i vás) a obsah pro ně bude nedostupný.

Cena VPN se pohybuje ve stokorunách

I když narazíte na VPN připojení zdarma, nedoporučuje se jej využívat pro důležité přenosy (poskytovatel má všechna vaše data „v ruce“). VPN od seriózních poskytovatelů seženete do několika stokorun měsíčně. Za usnadnění přístupu a bezpečí na internetu to stojí, ne?