Pro začátek je dobré vědět, co se to s mým tělem děje. Večer se vydařil, bylo to super. Ale ráno třeští hlava, žaludek úplně neposlouchá a jazyk se lepí na patro. Tělo nám to vrátilo i s úroky. Jsme dehydrovaní, játra jedou na plné obrátky a odbourávají alkohol. Mají plné ruce práce a nemají čas na přeměnu cukru, chybí nám živiny i energie. Jak na kocovinu?

Doplň tekutiny a energii

Jaké má kocovina příznaky? Je to ukrutná žízeň, protože alkohol dehydruje. Doprovázená bolestí hlavy a únavou. Tělo potřebuje hodně energie na zpracování alkoholu. Žaludek protestuje, je překyselený a sliznice podrážděná.

Takže první, co uděláme, je doplnění tekutin. Výborné jsou iontové nápoje, ale službu nám udělají i bylinkové čaje, které jsou zároveň vhodné na problémy se žaludkem. Zabiješ tak dvě mouchy jednou ranou.

Pokud sáhneš po všem, co je slazené, jako třeba Coca Cola, sladký džus, zkrátka to, co obsahuje rychlé cukry, vypořádáš se i s únavou. Léty ověřený recept, na který nedají mnozí dopustit, je silný vývar nebo česnečka. Doplníš tak živiny a tekutiny, které organismus potřebuje.

Kofein je dobrý sluha, ale zlý pán. Organismus povzbudí a pomůže s únavou, na druhou stranu káva odvodňuje. Taky se pořádně vyspi, pokud se necítíš pořád ok, běž to rozchodit, procházka na čerstvém vzduchu je skvělý způsob, jak na kocovinu.

jak-na-kocovinu

A jak se kocovině vyhnout?

Je jasné, že pokud jdeš na oslavu a nejsi zarytý abstinent, tak se alkoholu nevyhneš. Je pár věcí, které můžeš preventivně udělat:

  • Nemíchej alkohol, pij jeden druh.
  • Nezapomínej na nealko a pravidelně ho zařazuj mezi drinky.
  • Vyhni se pití nalačno. Přípravu nepodceňuj a před akcí se najez něčeho sytějšího a hlavně mastnějšího – tělo tak lépe zpracuje alkohol, a žaludek ti poděkuje.
  • Existují přípravky, které pomáhají tělu vypořádat se s alkoholem, poptej se v lékárně.
Přečti si také:   Je pšenice škodlivá? Zjisti, jak to je doopravdy