V životě není vždy vše zalité sluncem. Někdy se dějí ošklivé věci, na které bys neměl zapomínat a měl by sis je často připomínat, abychom se jich jako lidstvo už jednou provždy vyvarovalo. Mezi takovéto události patří například období první a druhé světové války a smutné osudy lidí, kteří touto válkou byli postižení. Ale nejenom to. Jedná se také o smutné osudy lidí, které v životě stíhá jedna tragédie za druhou, a přitom si to ani nezaslouží. Rakovina, smrt blízkého přítele, příbuzného nebo životní lásky. I takové věci se dějí. A od toho jsou tu naše nejsmutnější filmy podle skutečné události, abychom tě naučili vážit si věcí okolo sebe a připomněli ti, že svět je krásné místo a stojí za to užívat si každého momentu.

1.     Nic nás nerozdělí (2012)

Tento film pojednává o skutečné události v Thajsku v roce 2004. V tomto roce v období Vánoc zasáhla ničivá vlna tsunami pobřeží Thajska a vzala si za oběť 200 000 lidských životů. Ve filmu je tato strašlivá událost popsána na osudu jedné rodiny, která se rozhodla, že vánoční svátky stráví společně v poklidu v tropickém ráji.

Rodina, o které se ve filmu mluví, se skládá z matky, otce a 3 synů. Tato ničivá bouře jim nejenom překazí vysněnou dovolenou, ale také je všechny od sebe rozdělí (odtud název „Nic nás nerozdělí“). Pokud máš rád filmy, u kterých si pobrečíš, doporučujeme ti připravit si kapesníčky. Slzám se v tomto případě nevyhnou ani ti největší drsňáci a tento film se tak právem řadí mezi nejsmutnější filmy podle skutečné události.

2.     Život je krásný (1997)

Zajímají tě válečné osudy lidí, kteří válkou museli osobně projít? Pak tě zaujme druhý film našeho žebříčku. Hlavní dějová linka filmu se odehrává v koncentračním táboře.

Děj začíná v roce 1939, kdy italský číšník Guido Orefice přichází z malé vesničky do města, kde ho na první pohled okouzlí krásná učitelka Dora. Dora již nápadníka má. Bohužel ho však nemiluje. Tato situace ale nahrává Guidovi, který se později uchází o její ruku a uspěje. Po svatbě se jim narodí syn Giosué.

Přečti si také:   3 filmy z produkce Netflixu, které stojí za to

Hlavní zvrat v ději však nastává tehdy, kdy si nacisti kvůli židovskému původu odvedou do koncentračního tábora jak Guida, tak i Giosua. Dora je dobrovolně následuje. Guido však nechce, aby chlapec v táboře trpěl, proto se snaží z každé aktivity v táboře udělat hru, kterou by chlapce zabavil a tím mu zpříjemnil pobyt na tomto strašlivém místě.

Vše nakonec skončí (téměř) dobře, kapesníčkům se však nevyhnete. Při pozorování bezmezné lásky otce k synovi, kterou doplňuje strašlivé prostředí koncentračního tábora, se slzám nevyhneš ani ty, i když třeba u filmu nikdy nebrečíš.

3.     12 let v řetězech

Tento film je zamotaný okolo zápletky, která se zdá až neskutečná. Vypráví o černochovi narozeném v New Yorku, kterého při návštěvě Washingtonu D. C. unesli, prodali do otroctví a 12 let ho nutili pracovat na plantáži. Tento příběh pochází z roku 1841. Otroctví už není tak aktuální věc jako dříve a lidé, kteří mají tmavší pleť, už jsou bráni jako plnohodnotní občané a mezi nimi a bílou rasou už existuje rovnováha. V některých částech světa, které třeba ještě nejsou ani prozkoumané, může být otroctví stále aktuální věc a takováto zvěrstva na lidech se mohou dít i v této zdánlivě civilizované době.

4.     Apollo 13

Jak už můžeš z názvu poznat, jedná se o skutečnou událost z vesmírné mise s názvem Apollo 13. Tato vesmírná mise by nebýt jejího tragického osudu nebyla asi známá tak, jak je. Film sice neskončí tragicky, ale osud posádky je natolik smutný, že jsme se ho i přesto do této kategorie rozhodli zařadit.

Cílem posádky Apollo 13 byly 3 přistání lidské posádky na Měsíci. V průběhu let ale došlo k výbuchu jedné z kyslíkových nádrží, a to narušilo servisní modul. Následky této katastrofy nejenom že znemožnili posádce splnit cíl letu, ale zkomplikovali jim návrat zpět na zem. Tento příběh v sobě nese spoustu síly a pokud tě zajímá motiv vesmíru, tento film bude to pravé pro tebe.  

Nejsmutnější filmy podle skutečné události už znáš, tak šup a koukat. A jestli chceš i další inspiraci, mrkni na naše tipy na filmy, mezi kterými mimo jiné najdeš filmy podle skutečné události, nejlepší hororové filmy 2022 nebo filmy o teenagerské lásce.