Těhotenství během studia na vysoké škole se může zdát jako neřešitelný problém. Ale se správným přístupem můžete být úspěšnou studentkou i skvělou matkou. Je důležité dodržovat určité zásady a hlavně pečovat o své zdraví. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Reagujte na zdravotní příznaky

Nevolnost, únava nebo bolest hlavy mohou v těhotenství nastat kdykoliv. Při těchto stavech je snaha pokračovat v každodenních povinnostech obtížná a někdy se může zdát, že už jen sednout si k psaní úkolu nebo čtení učebnice je obrovská výzva. Proto se snažte dodržovat následující:

  • schovejte si do tašky zázvor a citron, které si můžete přidat do vody a čaje.
  • vyhněte se studiu v místnostech, jejichž pachy vám vyvolávají nevolnost.
  • dopřejte si dostatek odpočinku a spánku.
  • naplánujte si vyučování na dobu, kdy jste nejvíce aktivní.
  • najděte si zdravou alternativu kávy, která vám pomůže zůstat v soustředění.
  • ujistěte se, že máte vždy po ruce zdravou svačinu.

Pravidelně se hýbejte

Během těhotenství na vysoké škole pravidelně (ale bezpečně) cvičte. Pomůže to zlepšit vaše zdraví a snížit hladinu stresu. Studium může někdy znamenat hodiny strávené v lavici nebo u počítače. Když se necítíte dobře nebo si jen potřebujete odpočinout, jděte se projít ven, abyste se nadýchali čerstvého vzduchu. Možná nebude od věci si naplánovat pravidelné procházky.

Vyhněte se zbytečnému stresu

Stres může těhotenství velmi znepříjemnit. Pamatujte, že vaše duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické. Pokud ve vás studium vyvolává pocit úzkosti nebo stresu, najděte si čas na odpočinek a relaxaci. Je také dobré promluvit si se spolužáky, se studentskými poradci, s partnerem nebo s někým z rodiny. Zdravá strava a hydratace také mohou významně pomoci.

Pečlivě plánujte

Abyste byli schopni udržet vše na uzdě, stanovte si reálné cíle. Pro těhotné studentky je důležité být realistická ohledně toho, co jste schopna dosáhnout. Není nutné vše udělat během jednoho víkendu. Lepší je si věci rozplánovat na delší časové období. Také je zapotřebí si vše zaznamenávat. Je jedno, jestli vaším úkolovníkem bude aplikace v telefonu nebo papírový diář, ale rozhodně je potřeba si všechno řádně zapisovat. Během těhotenství je totiž snadné na spoustu věcí zapomenout.

Přečti si také:   Jak cvičit doma jógu?
jak-zvladnout-vysokou-skolu-pri-tehotenstvi

Neostýchejte se přijmout pomoc

Nemusíte všechno zvládat úplně sama. Skloubit rodinné a studijní povinnosti může být náročné. Požádejte o pomoc rodinu, partnera, spolužáky či samotné učitele. Když vám bude pomoc nabídnuta, klidně ji přijměte, později za ni budete vděční. S učiteli se můžete domluvit na individuálním přístupu či rozšířené možnosti online výuky, abyste se v pozdější fázi těhotenství nemusela vždy vydávat na přednášku či cvičení osobně.

Naplánujte si své finance

Těhotenství si vyžádá nové výdaje. Ať už se jedná o těhotenské oblečení, nebo vybavení pro miminko. Výbavu pro miminko lze sice pořídit relativně levně, ale zadarmo se vám to pravděpodobně nepodaří. Proto je dobré si své finance hlídat a hlavně plánovat. Nebojte se například ve škole zeptat na možnost sociálního stipendia. Půjčka by měla být tím nejzazším řešením, kterému je lepší se vyhnout, ale pokud to jinak nejde, tak by měla mít aspoň korektní parametry. Pokud váš měsíční rozpočet není příliš velký, tak se snažte uspořit peníze pomocí výhodných nákupů pomocí slevových kupónů. Základem je však zbytečně neutrácet a každou korunu v ruce radši dvakrát obrátit.

Nic nevzdávejte

Příprava na příchod něčeho tak zásadního, jako je narození dítěte, vás někdy může přimět zpochybnit vaše ostatní závazky. Je však důležité mít na paměti, že studium na vysoké škole má potenciál zlepšit vaši pracovní kariéru na mnoho let dopředu. Můžete se rozhodnout, že po narození dítěte nepůjdete hned do práce, ale dokončená vysoká škola bude stále cenným přínosem do vašeho životopisu. Studium na vysoké škole však není jen o zlepšení vaší kariéry. Studium přináší také rozvoj vašich dovedností a znalostí ve vámi studovaném oboru.