Chceš začít cvičit doma, ale pořád se ti to nedaří? Když víš, jak na to a na co si dát pozor, nejde o nic složitého. Ve výsledku ještě ušetříš za permanentku a při poctivé snaze mohou být výsledky domácího cvičení srovnatelné s návštěvami fitness centra. Poradíme, jak cvičit doma.

Vyhraď si čas na cvičení

Na cvičení doma je nejhorší pustit se do akce a začít. Když totiž jdeš do fitness centra, musíš se převléct, vzít si věci a dostaneš se do nového prostředí určeného pouze na cvičení. Jenže doma nás stále něco rozptyluje. Chceš si jít zacvičit, ale místo toho umyješ nádobí, dáš vyprat prádlo, nebo se zasekneš u televize, počítače nebo mobilu. Nejsi první ani poslední, ale je dobré vědět, jak na to. Vyhraď si přesně daný čas, kdy budeš cvičit. A bez výmluv se pokus své časové okénko pro cvičení neodkládat, ale respektovat a uznávat. Uvidíš, že tímto způsobem získá cvičení na pravidelnosti.

Někdo nedá dopustit na ranní tréninky, ale jiný volí raději cvičení odpoledne. A tak je to naprosto v pořádku. Cvičení si naplánuj na takovou denní dobu, kdy je to pro tebe přijatelné. Pamatuj však na to, že není dobré cvičit před spaním, protože vlivem rozproudění krve a vyplavením endorfinů můžeš mít následně problém s usínáním.

Pořiď si cvičební pomůcky

Cvičení s vlastní vahou je výborné. Dobře při něm procítíš techniku a vyhneš se riziku zranění kvůli zbytečně vysoké zátěži. Na druhou stranu se po čase omrzí a nemusí přinášet takové výsledky. Stačí si pořídit několik jednoduchých pomůcek a rutinní domácí cvičení se rázem promění v ukrutnou dřinu.

Přečti si také:   Netradiční sporty, které stojí za vyzkoušení

Nemusí jít o velké předměty, protože si vystačíš například s odporovými gumami. Kdo to myslí opravdu vážně, pořídí si činky, případně hrazdu a kettlebell. O něco dražšími a většími pomůckami jsou nejrůznější stroje, jako jsou běžecké pásy, cyklotrenažéry, rotopedy, steppery a podobné. Zde zapřemýšlej, jestli je budeš opravdu využívat a nestanou se jen velkými a drahými lapači prachu.

Sleduj instruktážní videa

Projíždíš pořád dokola ty stejné cviky a už tě to přestává bavit? Načerpej novou inspiraci! Díky možnostem internetu snadno dohledáš cvičební videa všech různých stylů. Koupit si můžeš některý z programů, jehož součástí jsou právě videa. Nebo se vydej hledat na Youtube a objev cvičební kanál, který ti bude vyhovovat.

Cvičením podle videa získáš nejenom inspiraci na nové cviky, ale i potřebnou motivaci to uprostřed nevzdat a nejít dělat něco jiného. Výbornou trenérkou je například Jillian Michaels. Z české tvorby jsou k dispozici zdarma cvičební videa v rámci programu FitFab Strong. Díky názorným ukázkám, jak se cvik správně provádí, jistě dobře zvládneš i techniku, aby cvičení bylo zdravé, bezpečné a co nejvíce efektivní.

Následuj tréninkový plán

Ti zkušenější si bez problémů zvládnou připravit tréninkový plán a vhodně kombinovat různé tréninky podle potřeby. Pro začínající, ale i pro všechny, kdo hledají novou výzvu, je ideální propracovaný plán zaměřený na určitý cíl. K dostání jsou nejrůznější e-booky, případně členství ve skupinách, kde se jednotliví členové vzájemně motivují. Trénovat můžeš i pod online dozorem fitness trenéra, který ti plán na míru připraví.

Během sledování tréninkového plánu si nezapomeň všímat svých pokroků. Zaznamenávej si své míry a hlavně si dělejte fotky. Možná přijde překvapení, až se na ně za čas podíváš. A to tě popožene ještě o kousek dál.