Dorama, tak trochu drama, ale ne zcela. S tímto žánrem se nesetkáš v evropské ani americké kinematografii, je specifický především pro Japonsko, Koreu, Taiwan nebo Čínu. Vidět ho můžeš i v Thajsku. Zrodil se v poválečném Japonsku a od té doby se transformoval do technicky vyspělého žánru, ač se snadno předvídatelnými zápletkami. O to víc vypovídá o současné kultuře dané země.

Co je dorama?

Dorama obvykle mívá 11 až 24 sérií a je cílen na mladé lidi. V asijských zemích běží každý den na televizních obrazovkách. Témata směřují k běžným problémům jako jsou osudová láska, traumatizující vztahy, život ve škole, denní záležitosti a cokoliv dalšího, co mladé lidi v Asii trápí. Hodně jsou populární japonské seriály, tzv. j-dorama. Odtud vzniklo i označení pro další země: taiwanské t-, korejské k-, nebo čínské ch-. Příběhy nacházejí inspiraci v mangách, anime, ale i historických událostech nebo knihách.

Proč se tím zabývat?

Zajímá tě, jak se žije mladým v asijských zemích? Pak se zaměř na tento žánr. Odhalí ti jejich běžné problémy, jak se daná společnost staví ke vztahům mladých lidí, a vůbec nahlédneš do jejich kultury. Každá země má svoji historii a své zvyky, o kterých by tě u nás mnohdy ani nenapadlo přemýšlet. A pak jsou tu i šílené scény, které si režiséři dorama prostě užívají.

Tip: Začni třeba s japonským dorama Liar Game

Dorama tě zrovna nezaujalo? Tak mrkni, co se děje na Netflixu – vybrali jsme 3 filmy, které stojí za to.

Přečti si také:   Jean-Claude Van Damme: Jeho nejlepší filmy a televizní pořady