Důraz na využívání udržitelných zdrojů, ochrana životního prostředí, zamezení znečišťování planety nerecyklovatelnými odpady, to vše jde ruku v ruce. To jsou velká témata, který každý zná. Ale jak přispět jako jedinec ke zlepšení stále se zhoršujícího prostředí? Je řada způsobů, jak zemi prospět, například tříděním odpadu nebo šetrnějším využíváním potravin. Ale dá se i víc. Jak být ekologičtější?

Snadné tipy, jak se chovat zodpovědně

Ekologické chování už má řada lidí doslova v krvi. Přesto se najde mnoho míst, které můžeš zlepšit. A to při mnoha činnostech, kterým se věnuješ každý den. Jaké jsou konkrétní tipy?

  • Omezit plýtvání vodou – že je voda vzácný dar, to není třeba nikomu povídat. A že naši zemi trápí sucha, to je reálný problém. Co s tím? Můžeš například zkrátit dobu svého sprchováníVypínat vodu při čištění zubů nebo při holení. Snížit objem vody vytékající do záchodu z nádržky. Neumývat nádobí pod tekoucí vodou.
  • Úklid – vyhýbej se úklidovým prostředkům, které jsou nešetrné k přírodě. Na trhu je velká řada produktů, které jsou více „friendly“.
  • Šetři energii – to je ideální způsob, jak se chovat ekologicky a současně trochu ulevit peněžence. A stačí prostě přemýšlet. Například používat pokličku při vaření, na ohřev vody používat rychlovarnou konviciVypínat elektroniku, když ji nevyužíváš. Prát více prádla dohromady a na úsporný program. Používat úsporné spotřebiče a žárovkyRozumně topit a správně větrat.

Je snadné vymyslet, jak být ekologičtější

Například i v móděNákupy v second handech jsou také skvělý způsob, když přemýšlíš, co dělat pro ekologii i pro to oblékat se originálně. Výborná je také možnost přešívání starších kousků nebo jejich úprava do praktických doplňků.

Přečti si také:   Kdo je Greta Thunberg? Jedna z 25 nejvlivnějších teenagerů

Další nápady pro ekologické chování?

Pro ekologii uděláš hodně i využíváním přírodní kosmetikyjízdou na kole nebo třeba koloběžce místo používání auta. Trendy je nakupování bez obalu, a to nejen potravin ale i drogerie, jako jsou prací prášky či aviváže.

Zkus se prostě na všechno co děláš, dívat z ekologického hlediska a nalézat tak způsoby, jak je dělat lépe a čistěji.