Na světě asi neexistuje člověk, který by chtěl být starý, chudý a nemocný. Mnoho lidí tak ale nakonec skončí, a přesto, že celý život dřeli, nemají na stáří skoro nic, dokonce ani super zážitky z cestování po světě. Možná už tě napadlo, že to přece musí jít i jinak. Chudoba nemusí být tvoje cesta. Právě naopak. Každý může být bohatý, a nemusí ho to ani stát desítky let úmorné dřiny. Jestli tě tedy zajímá, jak se stát milionářem v mladém věku, máme pro tebe pár tipů.

Tip 1: Nedělej si dluhy

Mnoho lidí dělá tu chybu, že se mylně domnívá, že je v pořádku dělat si dluhy, když mají dost peněz na měsíční splátky. Mluvíme teď jak o malých dluzích kamarádům v řádu stokorun, tak i o těch velkých, jako je hypotéka. Ale je to cesta do pekel. Ani se nenaděješ a úvěrová spirála se točí tak rychle, že ti z toho jde hlava kolem. Člověk si řekne, potřebuju kolo, nemám na něj, dají mi ho na splátky jen za 500,- měsíčně, to je super, na to mám. Pak přijde třeba kauce na byt, počítač, týden na chatě, na který si půjčíš od kamaráda a najednou jde všechno, co vyděláš do splátek. Nezačínej s tím. Nemáš na to? Nekupuj to! Jediný důvod proč se zadlužit je, že se vyskytne dobrá investiční příležitost, rozhodně ne to, že chci vlastnit něco, co si nemůžu dovolit.

Tip 2: Najdi více zdrojů příjmu

Prvním krokem k tomu, jak se stát bohatým, je najít více zdrojů příjmů. Většina milionářů má tři a více zdrojů příjmu. Většinou se jedná o jeden hlavní příjem a pak několik vedlejších příjmů, většinou pasivních. Snaž se vydělat co nejvíce peněz a zároveň jich co nejméně utratit (zpočátku, později si všechny sny splníš).

Přečti si také:   Proč papírový diář nikdy nebude oldschool?

Tip 3: Vytvoř si finanční rezervu

Snaž se co nejrychleji vytvořit finanční rezervu, jakýsi nouzový fond, který ti dá jistotu, že kdyby nastala nějaká opravdu nepříjemná situace, máš kam sáhnout a nemusíš si dělat dluhy. Tato rezerva by měla být ve výši alespoň tří měsíčních nákladů. Takže pokud potřebuješ na bydlení, jídlo, dopravu, internet a další potřeby 20 000,- měsíčně, měla by tvá rezerva být alespoň 60 000,-. Tyto peníze neutrácej, chovej se, jako by neexistovaly, slouží opravdu jen pro případ nouze.

Tip 4: Nešetři, investuj! Aneb jediná cesta, jak se stát milionářem v mladém věku

Máš rezervu? Super. Teď nastal čas to, takříkajíc, rozjet. Dál už nešetři, není možné našetřit miliony jen tak, a rozhodně ne tak rychle, aby se ti podařilo jít ‘’do důchodu’’ už ve třiceti. Místo toho všechny peníze, které máš navíc, investuj. V začátcích budeš investovat malé částky, můžeš investovat prostřednictvím crowdfundingu například do úvěrů firem nebo do nemovitostí. Pokud úplně tápeš a přijde ti to složité, můžeš nejdříve absolvovat kurz investování do nemovitostí. Dalšími možnostmi jsou třeba obchodování s komoditami na burze, investování do podílových fondů nebo akcií. Dobré je také mrknout na to, jak začít s kryptoměnami, nebo rovnou jak investovat do bitcoinu či jiných kryptoměn. A pamatuj na to, co už jsme si říkali, tedy, že většina milionářů, má více zdrojů příjmů, tak své investice řádně diversifikuj a nesyp je všechny jen na jedno místo.