Nutné vypnutí po náročném dni ve škole, nebo třeba romantický večer ve dvou, to vše volá po dvojce Chardonnay nebo Merlotu. Máš doma lahev? Skvělé. Že ti chybí otvírák? Nevadí, je mnoho způsobů, jak otevřít víno bez otvíráku.

Sundej si boty

Jedním z osvědčených způsobů, jak otevřít víno bez otvíráku je pomoci si botou. Stačí, když si sundáš pouze jednu. Do boty vlož lahev, jednou rukou botu v lahví zvedni a druhou drž hrdlo lahve. Poté překlop lahev do vodorovné polohy a s botou proveď několik úderů do zdi. Díky nárazům se korek uvolní a pomalu se začne vysouvat. Nikdy úplně nevystřelí, takže se víno ani nevyleje

Klíče máš pořád po ruce

Z tašky či kapsy vyndej svazek klíčů, přičemž ten nejdelší bude nejvhodnější k otevření lahve. Klíč následně vraz do korku v úhlu 45 stupňů. Toto je velice důležité, klíč nám tady totiž slouží jako páka. Jakmile je klíč v korku, začni korek klíčem páčit ven. Bude to sice chvíli trvat, ale korek nakonec povolí. Pokud páčivý pohyb nefunguje, zkus kroužit. 

INFO: Pokud piješ bílé víno, kup si zkrátka to bez korku s otáčivým uzávěrem. Mylně se uvádí, že bílá vína musí být korkována. Pokud je víno dobré, otáčivý uzávěr mu nevadí.

Kuřáci to mají jednodušší

Co mají vždy u sebe lidé, kteří kouří? Přece zapalovač! Navíc při otevírání lahve zapalovačem se nijak nepředřeš, jako je to třeba u toho klíče. Plamen na zapalovači nastav tak, aby byl úplně naplno. Následně tím plamenem pomalu projížděj po hrdle lahve. Po chvíli uvidíš, že korek se pomalu ale jistě vysouvá ven, až se nakonec dostane ven úplně. Než ale chytíš lahev a začneš rozlévat víno do sklenic, nech nachvilku sklo vystydnout. Tento proces přece jenom trvá o něco déle a nechceš si svůj úspěch zkazit tím, že si hned po téhle show spálíš prsty.

Přečti si také:   Proč papírový diář nikdy nebude oldschool?

Vývrtka Přemka Podlahy

I takto se dá nazvat vychytávka, která pomůže každému domácímu kutilovi. Zkus prohledat nářadí a najdi kleště a nějaký šroubek. Pozor, ne hřebík, ale šroubek. Ten následně zašroubuješ do korku, pod hlavičkou necháš trochu místa, aby se ti šroubek kleštěmi dobře chytal, no a taháš ven. Nebo použij elektrický šroubovák, když máš po ruce. Tak nějak přece fungují klasické vývrtky na víno, navíc ne nadarmo se říká, že co Čech, to kutil.

TIP: Seš fajnšmekr? Pak zjisti, jak na snobení vín a sýrů –⁠ ideální zábava na večer ve dvou nebo v partě.

Korek můžeš zarazit dovnitř

Nebude to asi postup, který by posvětil kdejaký someliér, nicméně i toto je možnost a většinou si poradíš s jakýmkoliv menším předmětem, který máš po ruce. Může to být obrácená strana nožíku, vařečka, fix, nebo třeba i ten klíč, pokud se korek páčit ven nedaří. Zkrátka vezmeš předmět, svisle jej přiložíš na hrdlo lahve a korek silou zatlačíš dovnitř. Ten tam ve víně sice bude plavat a zvlášť dokud je lahev plná, může při servírování trochu překážet, jakmile se ale obsah trochu vyprázdní, na to, že ti ve víně plave korek si už ani nevzpomeneš. 

Párty začala a potřebuješ ji pořádně rozjet? Vyzkoušej chlastací hry!