Tak jako motor potřebuje benzín či naftu, aby fungoval, tak naše tělo potřebuje jídlo a vodu. Co se stane, když nebudu jíst? V podstatě nic hrozného. Je to efektivní metoda hubnutí? Můžu z nedostatku jídla zkolabovat nebo to tělu pomůže? Vše probereme v následujících řádcích.

Co se stane, když nebudu jíst?

Pokud si myslíš, že se kolaps dostaví hned, jakmile přestaneš jíst, nemusíš se bát. Lidské tělo vydrží podle vědeckých studií bez jídla od 21 do 70 dní. Takže pokud se nechystáš tato čísla překonávat, pravděpodobně to ve zdraví přežiješ. Pokud ale plánuješ držet půst o vodě, což může být drastická, ale účinná dieta, je vždy lepší poradit se s lékařem, a získat tak názor odborníka tzv. na tělo, protože to, jestli budeš nebo nebudeš během dní bez jídla kolabovat, může přímo souviset s tvým zdravím, genetikou, nemocemi i psychikou.

Během prvních 6–24 hodin klesá v krvi hladina inzulinu a glukózy, která se doplňuje ze zásob v játrech. První až druhý den půstu obvykle jaterní zásoby glukózy dojdou a tělo si vyrábí nové. Druhý až třetí den nastává ketózaTo znamená, že je v těle nízká hladina inzulínu, což vede k odbourávání tuku ze zásob těla a jeho přeměně na energii. Až pátý či šestý den začíná fáze šetření bílkovin a celkové zpomalení metabolismu, protože tělo se snaží co nejvíce energie ušetřit tam, kde není nutně potřeba.

Zhubnu, když nebudu jíst?

Tato otázka napadla snad každého z nás a odpověď na ni je ano. Ano, pokud nebudeš jíst, zhubneš. Je to přirozený jev. Tělo, pokud nepřijímá potravu, bere v průběhu dní z glukózy uložené v játrech a následně přetváří tuk na energii, což má za následek hubnutí. Má to ale své „ale“.

„Ale.“

Pokud se chystáš využít to, že nebudeš jíst jako metodu efektivního hubnutí, musím tě zklamat. Během držení takového půstu sice nějaké to kilo shodíš, ale hned jakmile se vrátíš k normální stravě, tak zase tzv. jojo efektem nabereš zpátky, a ještě asi i něco navíc.

Dalším velkým „ale“, nad kterým se musíš zamyslet, je zdraví. Dlouhodobé čisté půsty nejsou často dobrou volbou ze zdravotní i psychické stránky. Tělo nemá dostatek energie a bere ze zdrojů, které nejsou vždy úplně vhodné. Na druhou stranu, přerušované půsty, které jsou jako takové malé detoxy, jsou vhodné i ze zdravotního důvodu a pomáhají například při cukrovce. Pokud cukrovkou trpíš, nikdy se do půstů nepouštěj na vlastní pěst a vše prvně zkonzultuj s lékařem.

Přečti si také:   5 nejlepších doplňků stravy pro nabrání svalů

14 dní bez jídla

Když se tedy rozhodneš čtrnáct dní nejíst, tak tvé tělo projde několika fázemi, které jsme si nahoře vypsali. Velmi důležitou fází je ketóza, která přeměňuje tuk na energii. Délka všech těchto procesů závisí na tělesných dispozicích každého jedince, ale průměrně trvá tedy asi týden, než tělo vypotřebuje hlavní a sekundární zdroje energie. Během těchto fází se může stát, že ti bude mdlo nebo pocítíš psychickou nepohodu, ta ale po několika dnech přechází. Velmi doporučovaná je meditace, ze které tělo může čerpat energii.

Půsty působí velmi dobře i na buňky v lidském těle. Během půstu je totiž tělo schopno zbavovat se starých a poškozených buněk a nahrazovat je novými. To samé platí u bílých krvinek. Během půstu umožňujeme tělu zbavení se starých bílých krvinek a nahrazení je novými. Tyto procesy přidávají dlouhověkosti, protože nové a zdravé buňky či krvinky lépe chrání a fungují v organismu. Navíc během ketózy tělo spotřebovává i špatný cholesterol.

Dvoutýdenní půst je ale velmi dlouhý a zpravidla ho člověk neudrží. Lékaři ho občas doporučují při závažných onemocněních nebo celkovém detoxu. Lepší je ale volit kratší doby.

Co když to zkrátím na tři dny?

Půsty se dají držet různou dobu. Můžeš ho držet tři dny, ale musíš počítat s tím, že se nedostaneš např. do ketózy, která je právě vyhledávaným efektem, protože při ní hubneš tuky. Ale nemusíš se bát, že by to nemělo žádný efekt. Něco málo taky zhubneš, pokud se teda hned po půstu neurveš jako zvíře. Vše taky závisí na zdravé a vyvážené stravě. Navíc výzkumy ukazují, že i kratšími půsty se dá docílit efektu „dlouhověkosti“ a obměně buněk.

Obecně je velmi oblíbený přerušovaný půst, který funguje např. 16/8, kdy se jídelní okénko nachází v čase 10–18 hodin. Je u nich velkou výhodou, že jsou poměrně dobře zvládnutelné v jakémkoli fungování, a navíc většinu času denního půstu prospíš.

Přečti si i další zajímavé články z oblasti zdraví, třeba babské rady, jak mít větší poprsí.