Umělá inteligence je pojem, který je dnes skloňován ve všech pádech. Všichni jistě vnímáme zprávy o tom, jaké nové mety AI dosáhla, stejně jako úvahy o tom, jaké pracovní pozice se před ní mají mít na pozoru. Proč si ale o AI jen číst? Koneckonců, osobní zkušenost při formování názoru nic nenahradí.

Seznam se s Chat GPT

Konverzačních AI existuje několik typů. Tím nejznámějším, který celé AI šílenství mezi širokou veřejností odstartoval, je však Chat GPT od společnosti OpenAI. Ve své podstatě funguje Chat GPT (stejně jako další konverzační AI) na následujícím principu.

Aktuální verze GPT – 4 si „přečetla“ asi trilion textů ze všech myslitelných i nemyslitelných oborů lidské činnosti. Na základě těchto textů proto dokáže předvídat, jaký text by měl následovat po tom, který vloží lidský uživatel. Výsledkem je tak prostředek, který reaguje dokonale „lidsky“. Podobně to funguje i s tvorbou obrázků.

Takový nástroj má samozřejmě ohromné množství potenciálních využití. Jestli zatím nemáš zkušenosti s Chat GPT, je čas to napravit. Před očima se nám totiž rodí budoucnost. A kdo by nechtěl být její součástí? Ale zpátky k aplikacím AI. Jednou z těch nejdůležitějších je jistě tvorba obsahu, ať již textového nebo obrázkového. S tím může pomoct i Deeply Chat GPT, do kterého se na rozdíl od OpenAI nemusíš registrovat.

Napiš, namaluj…

AI modul GPT využívá celá řada služeb, které si jej upravují pro konkrétní účel a použití, což jim umožňuje dosahovat těch nejlepších výsledků. Takové služby mohou být zaměřeny třeba na tvorbu blogových příspěvků a využívat speciální tematické šablony. S takovým nástrojem je tvorba textů, nadpisů, produktových popisků apod. naprostou hračkou.

Přečti si také:   Nejvtipnější polská slova

Umělá inteligence je schopná stejným způsobem generovat i obrázky, které přesně odpovídají potřebám a požadavkům toho, kdo požadavek zadává. Bez ohledu na to, zda jde o text nebo o obrázek, výsledek je dodán velmi rychle, v řádu vteřin.

AI a kontroverze

Ani této nové fascinující technologii se nevyhýbají kontroverze. Je třeba si uvědomit, že AI modul je nástroj. A jako každý nástroj, i tento lze využít k účelům bohulibým, k věcem zbytečným, anebo vyloženě zlým. Způsob využití je vždy na uživateli.

Jedno je ale jisté a nad slunce jasnější: AI je tady a nikam neodejde. Přes všechna její omezení i přes všechny kontroverze platí, že AI se buď ve svém oboru naučíš používat, anebo se dobrovolně zbavuješ výhody a začneš zaostávat za konkurencí, ať už pracuješ nebo podnikáš v kterémkoliv oboru.

Řada studií jasně prokázala, že AI může učinit práci mnoha lidí efektivnější, rychlejší a kvalitnější. A právě v tom tkví její pravá podstata: nejde o žádného robota s vlastním vědomím, který má ďábelský plán, jak uvrhnout lidstvo do doby temna. Jedná se zkrátka o nástroj, který se někdo naučí používat a bude mít díky němu na trhu práce výhodu, anebo se to nenaučí a bude mu tak chybět jeden z nejdůležitějších „skillů“ současnosti…