Mnoho studentů používá nejrůznější triky, jak co nejsnadněji projít testem či písemkou. Ať už se ti nechtělo učit, nebo toho bylo prostě moc a potřebuješ malé popíchnutí v podobě nenápadného pomocníka, pak se ti bude hodit několik našich tipů, jak na taháky.

Důležitá rada na začátek

Ať už si zvolíš jakoukoliv formu nápomoci při testu, je důležité, aby tě učitelé neodhalili. Taháky jsou užitečné jen tehdy, když projdou. Tady je několik jednoduchých rad, jak se nenechat chytit:

  • Nevypadej podezřele. Je důležité najít rovnováhu mezi efektivním získáváním odpovědí a tím, aby to nebylo nápadné. Nepožívej příliš grimas. Pokud se musíš rozhlížet, nikdy nezdržuj pohled na jednom místě déle než pět až deset sekund. Střídej ho náhodným zíráním do jiných směrů – tak nebudou učitelé při testu příliš podezřívaví a nezjistí, kde je tvůj tahák.
  • Nemiř příliš vysoko. Není nemožné se tahákem dopracovat k perfektnímu výsledku, pokud se opravdu snažíš, ale pokud všichni ostatní dostanou u testu nevýraznou známku, upozorníš na sebe. To je v pořádku, pokud běžně dostáváš slušné známky, ale pokud tě učitelé nemají za top studenta, je tu šance, že budou mít podezření. Záměrně třeba vynechej několik otázek a budeš mít klid. Zkus z testu dostat dvojku a neustále, ale pomalu zvyšovat průměrný výsledek, dokud z něj nebude jednička. Můžeš dokonce střílet vzestupy a pády ve výsledcích, aby to vypadalo přirozeněji.
  • Zbav se důkazů. Jakmile test skončí, zajdi si na záchod a smyj nebo vyhoď všechny důkazy. Čím déle si něco ponecháš, tím větší máš šanci, že tě chytí, protože si toho všimne ten či onen člověk.

Trik s láhví vody

Je to jeden z nejznámějších způsobů, jak využít taháky. Jeho použití je snadné, protože stačí napsat odpovědi na zadní stranu etikety láhve. Nezapomeň si připravit všechny potřebné materiály. Důležité poznámky, řešení a odpovědi si poznamenej na papírek, který nalepíš na zadní stranu etikety. Jen to chce opatrnost při dlouhém koukání na láhev při kopírování odpovědí.

Odpovědi nalep na oblečení a ruce

Nejjednodušší formou taháku je si odpovědi napsat na kůži. To ale muže být velmi riskantní. Raději si vytiskni či vypiš důležité informace a odpovědi na těžké otázky. Snaž se použít co nejmenší písmo, aby tahák byl co nejmenší. Pomocí průhledné pásky si nalep lísteček s odpověďmi na oblečení nebo ruce. Po napsání všech odpovědí nezapomeň zničit důkazy. Je docela jednoduché tyto užitečné poznámky zakrýt rukávy, protože tak zabráníš ostatním lidem, aby si všimli tvé vynalézavé techniky. Holky mají v tomto případě jistou výhodu – můžou si vzít sukni – žádný učitel po tobě nemůže chtít nadzvednout sukni, pod kterou skrýváš nalepený tahák.

Přečti si také:   Jak si vybrat kvalitní psací stůl?

Vyzkoušej metodu kalkulačky

Metoda s kalkulačkou je vhodná pouze pro testy, kde musíš něco počítat, protože to je jediná rozumná doba, kdy lze mít kalkulačku, aniž by to bylo podezřelé. Vlož si papírek se vzorci nebo jinými poznámkami mezi zadní stranu kalkulačky a její kryt. Tento způsob je velice jednoduchý a nenápadný, proto je studenty hojně využívaný.

jak-na-tahak

Koukání přes rameno

Posaď se za někoho, kdo u testu určitě uspěje (každý má ve třídě někoho, kdo zaboduje u každého testu). Ideálně se s ním domluv, aby ti svůj test po dopsání přistrčil ke kraji a sám se pohnul a nestínil v opisování. Nikdy si nevybírej spolužáka uprostřed třídy nebo vepředu, protože tak je větší pravděpodobnost, že si učitel všimne, že mu koukáš přes rameno. Tato metoda chce trochu odvahy a opatrnosti, ale může být velice účinná. Jen pozor na to, abyste oba měli stejné zadání testu.

Internet a starší spolužáci

Někteří učitelé používají pro každou třídu stále stejné testy nebo vyhledávají testy na internetu. To může být velká výhoda. Pokud máš víc času, prohledej internet, jestli nějaký test na dané téma nenajdeš. A výhodou jsou i starší spolužáci, kteří mohou poradit, jak testy vypadají a někdy dokonce poskytnout i své staré. Tato metoda je trochu riskantní, proto je dobré ji využívat jen pokud už učitele a jeho testovací metody znáš.

Schovaný telefon či chytré hodinky

Používání telefonu při testech je opravdu hodně velký risk. Ale pokud nemáš strach a věříš si, jde to. Měj v telefonu připravený dokument se správnými odpověďmi nebo poznámkami či otevřený společný chat s ostatními spolužáky. Telefon schovej do penálu, mezi učebnice či pod nohy. Nikdy ale nehledej nic v telefonu příliš dlouho, aby si toho učitel nevšiml.

S nástupem chytrých hodinek se rozmohla další možnost, kam ukrýt taháky. Jednoduše je nahraj do nich a když bude potřeba, stačí aktivovat displej otočením ruky, a stejně tak ho i deaktivovat, když se kouká učitel.

Sluchátka

Tato technika nápomoci je vhodná především pro studenty s delšími vlasy. Nenápadně si při testu nechej v jednom uchu sluchátko, přes které získáš správné odpovědi. Buď si musíš sehnat kamaráda, kterému nejdřív pošleš fotku testu telefonem a on ti pak odpovědi bude vyhledávat a říkat, anebo si do telefonu nadiktuj správné odpovědi, pokud je dopředu znáš.

Moudro na závěr

Metod a způsobů, jak na taháky, je mnoho. Při zkoušce či testu to může pomoct ke zlepšení známky, ale není to dlouhodobě udržitelná strategie. Proto pro tebe máme i nápady, jak se učit jazyky a slovíčka. Ani u státnic na vysoké škole, obzvlášť co se týče ústní části, taháky nepomůžou, ale i tady pro tebe máme tip. Přečti si, jak se učit na státnice, aby to dopadlo dobře.